Hlavní obsah

Čím se Vondra brání v kauze Promopro: 10 lží, polopravd a účelových zkreslení

26. 2. 2011, 12:23
Právo, Jakub Svoboda

Už přes měsíc se ministr obrany a bývalý místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) vyhýbá jakékoli odpovědnosti – politické či manažerské – za dosud nevysvětlitelně nabobtnalou státní zakázku na audiovizuální služby, kterou pro české předsednictví EU v roce 2009 získala bez veřejné soutěže společnost Promopro.

Foto: Petr Horník , Právo

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS)

Článek

Mezi její vyústění už patří mj. trestní řízení, odkrytí celé řady podezřelých bankovních převodů a personálních vazeb a v neposlední řadě i desítky miliónů korun zablokované na soukromých termínovaných účtech v Rakousku. Právo vybralo deset Vondrových výroků k této kauze svědčících o tom, že má buď mimořádně špatné svědomí, nebo mimořádně silný žaludek.

1. O smlouvě s Promoprem nic nevěděl. Lež

Hned podle několika svědků o smlouvě informován byl. I ve spisové vložce k referátníku této smlouvy je uvedeno, že je Vondrovi dávána na vědomí. Jeho náměstkyně Jana Hendrichová potvrdila, že byl o všem pravidelně informován.

Bývalý šéf Úřadu vlády Jan Novák i dosud nejmenovaný svědek, který již na policii vypovídal, uvedli, že Vondra osobně intervenoval za urychlení podpisu smlouvy a sám Nováka ubezpečoval, že je vše v pořádku. To, že Vondra o chystané smlouvě dobře věděl, potvrdil i bývalý šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina.

2. Promopro mělo exkluzivitu v Kongresovém centru Praha, která umožňovala vybrat tuto firmu napřímo, bez soutěže. Lež.

Šéf Kongresového centra Michal Kárník opakovaně potvrdil, že Promopro v KCP žádnou exkluzivitu nemá a nikdy nemělo.

3. Žádná jiná firma by nebyla schopna zakázku plnit. Lež.

Na trhu je hned několik firem, některé i větší než Promopro, které potvrzují, že o zakázku měly zájem, a že by její plnění s přehledem zvládly.

4. Za zakázku odpovídal Jan Novák. Účelové zkreslení.

Podle organizačního řádu i vnitřních směrnic Úřadu vlády za zakázku pro Promopro plně odpovídala Sekce pro předsednictví, která vyjma pracovněprávních vztahů patřila pod Vondru. Navíc plnění potvrzovala Vondrova náměstkyně Hendrichová, která též dávala pokyn účtárně k proplacení faktur Promopra. Hendrichová byla podřízena pouze Vondrovi. Novák smlouvy potvrzoval pouze formálně.

5. Audit a právní posudky prokázaly, že vše bylo v pořádku. Účelové zkreslení.

Audit i právní posudek pouze prokázaly, že Úřad vlády vystavil firmě Promopro v podstatě bianco šek. Navíc konstatovaly, že smlouva je natolik obecná, a to včetně předmětu plnění, že neumožňuje účinnou obranu Úřadu vlády.

6. Za mne bylo plněno pouze 283 miliónů Kč, zbytek jde za úřednickou vládou. Účelové zkreslení.

Vzhledem k tomu, že se faktury např. za setkání konaná v lednu vystavovaly až v červnu, jde téměř veškeré plnění na vrub právě Alexandra Vondry.

7. Zakázku pro Promopro prodražilo konání neočekávaných summitů a konferencí. Polopravda.

Jak Právu potvrdila organizátorka konferencí při Evropské komisi Nora Csanyi, audiovizuální techniku u některých konferencí v Praze během českého předsednictví platila Evropská komise. Tlumočníci, které Komise rovněž platila, přijeli tyto akce tlumočit z Bruselu. Summity, které se v rámci našeho předsednictví konaly v Bruselu, Promopro podle svého šéfa Jaroslava Veselého vůbec nezajišťovalo. Otázkou vůbec je, zda některé jednotlivé akce v ČR musely stát desítky miliónů korun.

8. Služby prodražilo setkání Obama – Medvěděv. Polopravda.

Cenová kalkulace tohoto summitu není známa, nicméně například dřívější obdobný summit Putin – Bush v Bratislavě vyšel jen na 670 tisíc slovenských korun.

9. Cena je odpovídající, nic předraženo nebylo. Zatím nedoložitelné.

Již z podstaty, že přes 240 miliónů ze zakázky ve výši 525 miliónů Kč nebylo podle závěrů Finančního analytického útvaru ministerstva financí použito na plnění podle smlouvy, je zakázka předražena zhruba o 90 procent. Navíc dosud nebyly veřejně rozklíčovány veškeré platby ze společnosti NWDC, které Promopro přepustilo dvě třetiny objemu státní zakázky.

10. Smlouva s Promoprem nestanovovala cenu. Polopravda.

To je sice pravda, ale ne celá. Ve spisové vložce k referátníku této smlouvy je uvedeno, že plnění ze smlouvy by nemělo překročit 85 miliónů Kč. O tom, že by plnění audiovizuální zakázky nemělo přesáhnout 100 miliónů Kč, navíc informovalo těsně před českým předsednictvím na základě informací z Vondrova týmu hned několik článků v médiích.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků