Článek
„Malinois je v této době absolutně to nejlepší plemeno jak na sport, tak do služby,“ potvrzuje Jany Böhm, zkušený trenér, domácí mistr a světový vicemistr ve sportovní kynologii a majitel belgického ovčáka Repyho.
Jejich chov se podle něj v Česku výrazně zlepšil a dobře odchovaní a trénovaní jedinci jsou tak čím dál více přítomní na závodních hřištích i při zásazích policie, hasičů či armády.
Někdejší zakladatel tuzemského klubu malinois a spolupořadatel dobříšského závodu známého pod zkratkou CACIT Jaroslav Kratochvíl vidí za oblíbeností tohoto plemene více důvodů.

Razantní útok psa na figuranta tak, jak ho předváděli na soutěži v Dobříši.
„Jednak je to jejich obrovská akčnost. Ti psi žijí pro to, aby pracovali. Díky tomu dokážou, na rozdíl od německých ovčáků, jít úplně na hranu svých možností a někdy až za hranu,“ vysvětluje.
„On pro vás půjde klidně skrz oheň, aby vás zachránil, půjde do všeho. I na úkor vlastní bezpečnosti. Já si myslím, že je schopný za vás položit život,“ myslí si Böhm, zatímco se na něj jeho mohutný a svalnatý „belgičan“ oddaně dívá a čeká na povely.
„Dalším z důvodů je jeho zdraví, protože nemá tolik genetických problémů jako němečtí ovčáci,“ dodává do výčtu Kratochvíl. Ti mnohdy trpí přešlechtěním a objevují se u nich např. onemocnění pohybového aparátu, srdeční vady či menší odolnost vůči zátěži.
Vedle obrovského temperamentu a nasazení jsou belgičtí ovčáci také velmi rychlí a razantní, mají téměř nevyčerpatelnou energii, ale zvládnou se i dokonale soustředit a spolupracovat s doprovodem. Majitelé oceňují jejich velkou míru vnímavosti a inteligenci, mají skvělé čichové schopnosti a umí bránit člověka a rovněž strážit prostor.
To vše z nich dělá všestranné psy. Na kynologických soutěžích stopují pach, při obraně se zakusují do rukávu figuranta nebo předvádějí poslušnost. Zmiňovaný čtyřletý Repy, loňský světový vicemistr mezi malinois, v Dobříši nakonec skončil v konkurenci téměř stovky psů z celého světa na vynikajícím druhém místě.
„Zároveň dokáže belgický ovčák v celé široké paletě činností pomáhat lidem. Dokáže být záchranářský pes, specialista na vyhledávání výbušnin nebo drog. Dokáže vyhledávat ohniska požárů, cigarety i peníze. Když máte někde v trezoru ukryté peníze, on si je najde. V podstatě cokoli, co má pach, tak ten pes dokáže najít,“ vyjmenovává jeho využití Kratochvíl.

Majitel je pro belgického ovčáka středobodem vesmíru, je na něj velmi fixovaný.
Slabší stránkou podle něj je, že jde o „psa jednoho pána“. „Němečtí ovčáci nezvládají změnu psovoda špatně. Pro belgičana je ale jeho páníček alfa a omega, to je pro něj celý svět. Samozřejmě miluje také svoji rodinu, ale zbytek světa je po něj cizí,“ vysvětluje.
V případě, že je potřeba například v týmu specialistů změnit psovoda, tak může být bezmezná oddanost belgického ovčáka jednomu člověku komplikací.
Česko, chovatelská velmoc
Češi mají v chovu belgičanů vynikající úspěchy a řadí se v tomto směru mezi velmoci. „Je pravda, že naše zvířata kupují majitelé a chovatelé z celého světa,“ potvrzuje jedna ze severočeských chovatelek a trenérek Beata Štýbrová, která se pyšní třicetiletými zkušenosti v oboru. I ona větší část psů posílá do zahraničí.
Jeden z jejích odchovanců je v současnosti s českými hasiči v americkém Texasu, kde v těžko přístupném a nepřehledném terénu hledá pohřešované při povodních. Tuzemští malinois našli uplatnění i v Bílém domě a jsou součástí ochranky amerických prezidentů. Často putují jako ochránci také do arabských států.
„Zajímavé na tom je, že řada zahraničních psovodů jim velí česky, protože jsou vycvičení odsud a naučili se české povely. Takže je uslyšíte v Americe nebo v Saúdské Arábii, jak na psa volají: Sedni, lehni, k noze,“ zmiňuje Kratochvíl jednu ze zajímavostí.
Pravděpodobně nejznámějším belgickým ovčákem je Cairo. „Byl jediným psím členem komanda, které dostalo Usámu bin Ládina. Byl v týmu pro své obrovské nasazení a díky tomu, že se na něj mohli maximálně spolehnout,“ popisuje psí hvězdu amerických speciálních jednotek Navy SEALs. Cairo v roce 2015 uhynul.

Pes Cairo patřící do elitní speciální jednotky amerického námořnictva.
Vycvičit belgického ovčáka běžně trvá několik let. „Výcvik začíná od té doby, co si štěňátko přivezete od jeho matky. A musíte vědět, na co ho chcete, a podle toho s ním pracovat a tvarovat ho,“ přibližuje Kratochvíl práci s nimi.
Sportovní psi musejí být dobře socializovaní, poslušní a klidní, ale i aktivní – a mezi těmito polohami musí zvládnout rychle přepínat. Sport je podle Kratochvíla základem pro selekci nejlepších povah pro výkon služby.
Služební specialisté se cvičí na konkrétní aktivity a podporují se v nich schopnosti soustředěně hledat. Nutností je u nich také zvládání jakýchkoliv rušivých podnětů kolem sebe, rozhodit je nesmí davy lidí, auta, ani výstřely ze zbraně či výbuchy.
Pro běžného pejskaře? Ani náhodou!
Energičtí malinois však rozhodně nejsou plemenem vhodným pro každého, podle odborníků by si běžný pejskař měl jeho pořízení extrémně rozmyslet. Belgičan na gauči či malé zahradě rozhodně nevydrží, a když jim páníček dennodenně nezaměstná nohy i hlavu, začnou se ventilovat jiným způsobem, třeba ničením věcí.
„Ten pes potřebuje pracovat a daleko snadněji se unaví, když mu dáte nějaké činnosti, nad kterými musí přemýšlet, než když mu jenom házíte míček nebo jdete na běžnou procházku,“ vysvětluje Kratochvíl.
„Dá se s nimi dělat takřka úplně všechno, ale důležité je s ním právě něco dělat. Ta energie je v nich nahromaděná. Potřebují každodenní pohyb a aktivního člověka. Je to něco podobného, jako když si chcete pořídit silného sporťáka. I na to musíte mít ty ‚správné‘ papíry,“ přirovnává s úsměvem Böhm.
Jeho slova potvrzuje i chovatelka Štýbrová.
„Když máte sebevědomé zvíře, potřebujete k tomu i sebevědomého člověka, který s ním chce pracovat a ví, jak na to. Myslím si, že do klasické rodiny se nehodí. To neznamená, že v ní nemůže fungovat, ale musí tam být někdo, kdo se mu věnuje. Bez výcviku je belgický ovčák nešťastný, a pak je často nešťastný i ten majitel. Nepořizujete si ho jen proto, že se vám líbí, jak vypadá,“ shrnuje na závěr.
Belgický ovčák má tři varianty, kromě malinois ještě groenendael, tervueren a laekenois, které ovšem nejsou tak časté.