Hlavní obsah

Česko přijalo pacienty s covidem z Rumunska

7. 11. 2021, 10:40 – Praha • Aktualizováno 7. 11. 2021, 11:14

Česko v sobotu vpodvečer převzalo dva pacienty z Rumunska s těžším průběhem covidu. Informaci Televize Seznam potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Muž a žena na umělé plicní ventilaci se léčí na Bulovce a v Motole, doplnila mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Záchranáři je přepravovali do nemocnic z letiště v Kbelích. Rumunsko patřilo na konci října v Evropské unii k zemím nejvíce zasažených pandemií.

„Stalo se tak na základě žádosti rumunské strany o pomoc,“ uvedl mluvčí ministerstva. Dodal, že nejde o první takovouto pomoc, už v minulosti podle něj Česko přijalo pacienty z jiných zemí, bližší podrobnosti neuvedl.

ON-LINE: Přibylo 5736 nakažených. Počet úmrtí s covidem v ČR přesáhl 31 000

Rumunský zdravotnický systém je pandemií covidu-19 paralyzován, všechna lůžka na odděleních intenzivní péče jsou zaplněná a další pacienti musejí čekat, informoval v minulém týdnu server BBC. Podle něj byly již desítky lidí v kritickém stavu přesunuty do nemocnic v Maďarsku a Polsku.

Rumunsko má zhruba 19,4 milionu obyvatel. Denní počty odhalených případů nákazy koronavirem v této zemi přesahovaly ke konci října i 16 000. V počtech úmrtí s covidem v přepočtu na obyvatele za poslední dva týdny je Rumunsko v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie na třetím místě.

Hůře je na tom Lotyšsko s 245 mrtvými na milion obyvatel za 14 dní a Bulharsko v přepočtu s 243 mrtvými. V Rumunsku je to nyní 230 zemřelých za 14 dní na milion obyvatel.

Reklama

Související témata:

Výběr článků