Hlavní obsah

Česko pomalu vysychá. A bude hůř

5. 5. 2018, 17:38 – Praha
Novinky, mif

V Česku se od počátku února téměř nepřetržitě prohlubuje srážkový deficit. Letošní průměrný úhrn srážek je nyní už více než 60 milimetrů pod dlouhodobě běžným množstvím. Srážkově normální byl v letošním roce jen leden, v dalších třech měsících bylo množství srážek ve srovnání s normálem za období 1981 až 2010 podprůměrné. Uvedl to v sobotu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Foto: Petr Horník, Právo

Takhle mohou vypadat brzo všechny řeky. Na snímku situace na Sázavě v roce 2015.

Článek

„Srážkový deficit na území České republiky se v těchto dnech prohlubuje. Významnější úhrny srážek se v minulých dnech vyskytly jen lokálně při přeháňkách a bouřkách,” uvedli meteorologové. Zatímco počátkem února byl srážkový deficit ani ne pět litrů na metr čtvereční, v tomto týdnu se přiblížil 70 litrům.

Lednový průměrný úhrn srážek 51 milimetrů byl téměř o pětinu vyšší než běžné množství za období 1981 až 2010. Únorových 13 litrů na metr čtvereční představovalo jen třetinu normálu, březnových 33 milimetrů znamenalo dvě třetiny normálu. Na polovinu normálu za období 1981 až 2010 se dostal dubnový průměrný úhrn srážek ve výši 21 milimetrů.

Relativně nejmenší srážkový deficit ukazuje mapa zveřejněná meteorologickým ústavem na severozápadě Čech, naopak největší deficit spadlých srážek je ve Zlínském a Moravskoslezském kraji. „Výrazněji se deficit projevuje v místech, kde normálně registrují více srážek. Naopak v místech s nízkým srážkovým normálem se při dnech bez srážek projeví deficit pomaleji,” uvedl ČHMÚ.

Pršet moc nebude

V nadcházejících týdnech přitom podle předpovědi pršet bude spíše výjimečně. „Nejvíce srážek by mělo spadnout v týdnu od 21. do 27. května s průměrným týdenním úhrnem v rámci ČR kolem 19 mm,“ zdůraznili meteorologové.

„Pravděpodobně nejméně srážek spadne ve druhém týdnu období, kolem 9 mm,“ uzavřeli meteorologové.

Srážkový deficit se bude i nadále prohlubovat kvůli tomu, že v nadcházejících čtyřech týdnech očekávají meteorologové nadprůměrné teploty. V příštím týdnu se totiž minimální noční teploty vzduchu budou pohybovat zpočátku kolem 8 °C, na konci týdne od 14 do 9 °C. Maximální denní teploty budou stoupat na 21 až 27 °C.

Ostatní dva týdny období budou pravděpodobně lehce nadprůměrné s minimální teplotou kolem 10 °C. [celá zpráva]

Reklama

Výběr článků