Hlavní obsah

Česko podá na Polsko žalobu kvůli těžbě uhlí

22. 2. 2021, 15:54 • Aktualizováno 22. 2. 2021, 16:09

Česká republika podá na přelomu února a března žalobu na Polsko kvůli plánu na rozšiřování těžby v hnědouhelném dolu Turów. V pondělí o tom rozhodla vláda.

Foto: Greenpeace.org

Rozsáhlý polský důl v příhraničním Turówě, v pozadí také sousední polská hnědouhelná elektrárna.

Článek

„Dlouho jsem se snažil, abychom tento spor vyřešili bez soudních tahanic. Důležitý je pro nás výsledek, tedy pomoc desetitisícům Čechů v pohraničí. Těžba má na jejich životy negativní vliv každý den a soud se může protahovat. Mezitím jim důl bude dál odvádět vodu a dál bude prach znečišťovat vzduch, který dýchají,” uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), podle něhož vedle žaloby vznese ČR i návrh na vydání předběžného opatření, které by zastavilo těžbu.

K samotné žalobě dostane podle ministerstva zahraničí Polsko možnost se nejprve písemně vyjádřit, poté začne ústní část procesu. Následovat by mělo stanovisko generálního advokáta. Pokud Soudní dvůr přistoupí na český návrh projednat věc přednostně, rozsudek by mohl vynést zhruba za rok.

České úřady jsou přesvědčené o tom, že Polsko v souvislosti s prodloužením a rozšířením povolení těžební činnosti nesplnilo povinnosti vyplývající ze čtyř evropských směrnic i přímo ze smlouvy o Evropské unii.

Proti rozšíření dolu se ohradili Němci, konkrétně představitelé Žitavy, někteří členové saského zemského sněmu, zástupci Zhořelce (Görlitz) i obyvatelé žijící v blízkosti dolu na německé straně.

Polský Turów má další problém. U EU si po Češích stěžují i Němci

Turów leží v jihozápadním cípu Polska v těsné blízkosti českých a německých hranic. Obyvatelé obcí z českého příhraničí se obávají ztráty pitné vody, ale také hluku a prachu nebo propadů půdy. Polská strana ale zásadnější vliv dolu na české území odmítá.

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních, Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Polské ministerstvo klimatu v březnu přes námitky sousedů o šest let prodloužilo společnosti PGE koncesi na těžbu, která by jinak v dubnu skončila.

Reklama

Související témata:

Výběr článků