Hlavní obsah

Česká vakcína proti covidu? Vývoj je stále na úplném začátku

4. 6. 2020, 17:48
Právo, tin

Ve čtvrtek je to přesně měsíc od 4.května, kdy ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že Česko bude vyvíjet vlastní vakcínu proti koronaviru. První výsledky jsou zatím v nedohlednu.

Foto: Novinky

Věra Adámková

Článek

A podle Vojtěcha i předsedkyně zdravotního výboru Sněmovny Věry Adámkové (ANO), která stojí v čele týmu vyvíjejícího vakcínu, bude potřeba počkat ještě další měsíc, než bude ve vývoji očkovací látky nějaký posun: výzkum je stále v laboratorní, tedy v prvotní fázi.

„Stále probíhá laboratorní postup, který bude ještě několik týdnů pokračovat. Je to proces, který se nedá přeskočit,“ řekla Právu Adámková.

„Je to ve fázi laboratorního testování na Státním zdravotním ústavu. Už na začátku jsme říkali, že bude potřeba počkat minimálně dva měsíce, než bude možné říct něco konkrétního,“ sdělil Vojtěch.

Česká vakcína proti koronaviru? Nulová šance, říká přední biochemik

Koronavirus

Na vývoji vakcíny by se kromě Státního zdravotního ústavu měl podílet Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) a Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT).

Stát plánuje utratit za výzkumnou fázi vývoje vakcíny desítky milionů korun. Částka některé odborníky překvapila: ve světě se náklady na vývoj vakcín počítají spíše v miliardách. Záměr pokoušet se vyrobit vlastní očkovací látku kritizovala například imunoložka Blanka Říhová, která českou iniciativu označila za naivní.

Česko vyvíjí vlastní vakcínu na koronavirus, oznámil Vojtěch

Domácí

Výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček ve čtvrtek podle ČTK konstatoval, že v klinické fázi testování je nyní deset kandidátních vakcín, dalších 123 je před klinickým testováním. Česko by se podle něj mělo zapojit do evropských aktivit, aby si zajistilo očkovací látky, až budou dostupné.

Reklama

Související témata:

Výběr článků