Hlavní obsah

Česká armáda si pořídí bojový dron o váze až 600 kilogramů

11. 10. 2018, 17:49 – Praha

Česká armáda by si měla v budoucnu pořídit víceúčelové drony, které budou vážit až 600 kilogramů. Budou vybavené průzkumnými přístroji či systémy pro elektronický boj. Vojáci budou ale mít možnost na ně instalovat i zbraně. Podle webu ministerstva obrany (MO) to řekl Petr Šnajdárek z Odboru vojskového průzkumu a elektronického boje MO na tzv. průmyslovém dni ministerstva.

Foto: Profimedia.cz

Start dronu Scan Eagle z americké lodě USNS Spearhead. Tyto drony má k dispozici i česká armáda.

Článek

Vedení armády již v minulosti uvedlo, že do dronů investuje do roku 2025 miliardu korun.

Podle Šnajdárka je cílem pořídit víceúčelový bezpilotní prostředek třídy II váhové kategorie do 600 kilogramů se schopností použití sofistikovaných průzkumných optoelektronických a radiolokačních senzorů, systému elektronického boje, spojovacích systémů včetně možností instalace zbraňových systémů.

Pořízení nových dronů předpokládají schválené vojenské dokumenty. "V letech 2022 až 2024 je dle koncepce výstavby schopností Armády ČR plánováno dosažení vyšších schopností v oblasti bezpilotních prostředků kategorie víceúčelového taktického prostředku," řekl ředitel sekce podpory ministerstva obrany Jaromír Zůna.

V současné době má armáda ve výzbroji několik menších dronů, například Raven RQ-11B váží necelé dva kilogramy. K dispozici má i americké Scan Eagle, jejich váha je do 22 kilogramů. Čeští vojáci bezpilotníky Scan Eagle používají hlavně v Afghánistánu k průzkumu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků