Hlavní obsah

Čerpání z fondů EU? Žádný zázrak, přiznala Jourová

10. 7. 2014, 17:08

Vládě se příliš nedaří zlepšit čerpání desítek miliard korun z evropských fondů. Na čtvrteční tiskové konferenci to přiznala ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO). Zda se podařilo kabinetu situaci změnit, bude jasné koncem července, kdy resort předloží vládě průběžnou zprávu o plnění krizových plánů. Projekty musí být dokončeny a proplaceny do konce roku 2015.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO)

Článek

"Koncem července budeme předkládat vyhodnocení, jak nám tyto plány zabraly. Nechci nic předjímat, ale žádný zázrak to nebude," řekla ministryně.

Česko tak zřejmě čeká v nejbližších týdnech rozhodnutí, zda se více zaměřit na urychlení projektů v končícím programovém období nebo se raději věnovat kvalitní přípravě nových programů. O tom budou jednat ministři 30. července.

Týká se to hlavně Operačních programů Životní prostředí, Výzkum a vývoj pro inovace, Praha – Konkurenceschopnost a ROP Severozápad. "V předmětných programech bude potřeba ještě přitlačit, tedy jít například do rizika a vzít k financování i takové projekty, které budou na hraně stihnutelnosti do konce příštího roku," podotkla Jourová.

Právě konec roku 2015 je stěžejní datum. Do té doby musí být dokončeny a proplaceny všechny projekty financované v rámci končícího programového období 2007 až 2013.

V čerpání jsme nejhorší v EU

Česko je z hlediska čerpání peněz z evropských fondů nejhorší z celé Unie. Loni nedočerpalo až deset miliard korun, v celé EU to bylo 16 miliard korun. Letos podle odhadů hrozí nedočerpání 24 miliard korun a dalších 26 miliard korun bude v ohrožení příští rok.

Teď se navíc sešel konec starého a začátek nového programového období. "Stalo se něco, co se stát nemělo. Kumuluje se velmi intenzivní činnost za staré období, které přitom už mělo směřovat k přistání, a ostrý start nového. Obojí dělají ti samí úředníci, což je pro nás velmi složité," řekla Jourová.

Proinvestovalo se jen 398 miliard

Její první náměstek Daniel Braun, který má evropské fondy na starosti, se proto bude nyní scházet se svými protějšky z ostatních resortů. Bude je žádat, aby zmapovali, zda mají kapacity pro obě činnosti a jestli dokážou garantovat, že nově schválené projekty budou stihnutelné do konce příštího roku.

"Velký tlak na rozhodování, zda pokračovat, nebo ne, bude hlavně u programů s pomalejším čerpáním, kde opravdu hrozí nesplnění limitů. Myslím si, že by se to sice teoreticky dalo nějak napravit, ale za poměrně velkých nákladů. Musí se proto jasně říct, zda se to vyplatí," uvedl Braun.

V období 2007 až 2013 mohlo Česko z Bruselu podle aktuálního kurzu získat přibližně 700 miliard korun. Na konci letošního prvního čtvrtletí bylo na účtech příjemců dotací pouze 57 procent této částky, tedy zhruba 398 miliard korun. V nadcházejícím programovém období má ČR k dispozici 22 miliard eur (594 miliard korun).

Reklama

Výběr článků