Hlavní obsah

BIS sledovala schůzky policejního prezidenta Husáka s Janouškem

13. 4. 2012, 9:29 – Praha

Vyšetřování Bezpečnostní informační služby (BIS), která se v roce 2007 zaměřila na lobbistu Romana Janouška, potvrzuje důvěrné vztahy Janouška s Vladislavem Husákem, tehdy policejním prezidentem. BIS prý jejich vztah prověřovala, považovala ho za nebezpečí pro stát. Své poznatky si však nechala pro sebe.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák

Článek

"O vztazích Janouška s Husákem se v roce 2007 vypracovala zpráva. Ta se předala nadřízeným," řekl deníku Mladá fronta Dnes (MfD) zdroj blízký zpravodajským službám. Zpráva se pak podle něj stala součástí informací, jež se o Husákovi shromažďovaly na žádost Národního bezpečnostního úřadu. Ten zjišťoval, zda je Husák důvěryhodný policista, kterému se může dát bezpečnostní prověrka.

Na propojení obou mužů prý přišli důstojníci BIS, kteří vyhodnocovali legálně schválené telefonní odposlechy Romana Janouška. "Ten se s Husákem vždy jen domluvil na místě a čase schůzky. Víc toho po telefonu nerozebírali," píše list.

Důstojníci museli jejich vztahy prověřit, protože BIS došla k závěru, že mohou být bezpečnostním rizikem pro stát. K Janouškovi mohly unikat citlivé informace z policie. Podle listu tak tehdy sledovací tým třikrát ověřoval jejich kontakty v hotelu, kde se oba muži měli sejít, ale ve veřejných prostorách - v restauraci či saloncích - nebyli vidět.

Husák přesto tvrdí, že je "výmyslem", že by se s Janouškem scházel v hotelu, či dokonce v sauně, řekl listu. Telefonické hovory a schůzky s Janouškem však nepopřel. Jak uvedl, v roce 2007 byl v kontaktu s mnoha lidmi a nepamatuje si, s kým se o čem bavil, například i s Janouškem. "Kdyby to však byla nějaká nosná témata, jistě bych si je pamatoval," dodal Husák. Téma vysvětlování vztahů s Janouškem ho "už unavuje".

Vladislav Husák koncem května odchází z pozice náměstka policejního prezidenta. Rezignaci oznámil před třemi týdny krátce poté, co podle policie opilý Janoušek srazil ženu a ujel. Odchod z vedení nabídl také už loni, když se v médiích objevily zprávy o jeho schůzce právě s Janouškem. Odmítá však, aby konec jeho působení ve vedení policie byl s Janouškem jakkoliv spojován.

Reklama

Související články

Výběr článků