Hlavní obsah

Barták požádá o navýšení afghánského kontingentu do 100 lidí

17. 1. 2010, 14:42 – Praha

Ministr obrany Martin Barták do 14 dnů vládě předloží návrh, podle kterého by se kontingent českých vojáků v Afghánistánu navýšil do 100 lidí. Uvedl to v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ministr obrany Martin Barták

Článek

Bude tak reagovat na výzvu amerického prezidenta Baracka Obamy i aliance. Schválování počtu vojáků v misích tradičně provází ve Sněmovně ostrý boj mezi pravicí a levicí.

Barták o posílení českého týmu školícího prapor afghánské armády informoval už počátkem prosince.

"Určitě by se nejednalo o bojové uskupení a určitě ne pro rok 2010 o speciální síly," vysvětlil tehdy s tím, že by se jednalo o další podpůrné jednotky. Ve hře je podle něj v ČR neužitečný radiolokační systém Artur či posílení týmu odborníků, kteří cvičí afghánské letce či jiného, jenž má na starosti výcvik praporu Afghánské národní armády.

V afghánském Lógaru působí český provinční rekonstrukční tým, v zemi operuje i jednotka tvořená příslušníky 601. skupiny speciálních sil a kontingent české armády je i na letišti v Kábulu.
Americký prezident Barack Obama v úterý místního času oznámil, že chce do poloviny roku 2010 poslat do Afghánistánu dalších 30 tisíc vojáků. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v této souvislosti dodal, že očekává od spojenců navýšení počtu vojáků o dalších pět tisíc.

Reklama

Související témata:

Výběr článků