Hlavní obsah

Babišovi by Niedermayer jako eurokomisař nevadil

25. 5. 2014, 20:39 – Praha
Novinky, Václav Lang

Lídr kandidátky TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu Luděk Niedermayer by šéfovi ANO Andreji Babišovi nevadil jako kandidát na eurokomisaře. Řekl to novinářům v neděli večer během čekání na výsledky eurovoleb v Centru pohybové medicíny na pražském Chodově.

Foto: Milan Malíček, Právo

Předseda ANO Andrej Babiš před vyhlášením výsledků voleb.

Článek

Andrej Babiš v neděli našetřil kritikou směrem k místním organizacím hnutí. Naštvaly jej místní organizace, které podle ministra financí odflákly předvolební kampaň. „Měl jsem pocit, že hnutí tím moc nežilo, že žili komunálními volbami a už se tam připravují kandidátky,“ uvedl. „„To je špatně, poněvadž si nemyslím, že to, že jsme uspěli minulý rok, znamená, že budeme vždycky na špici,“ řekl.

Pochválil nicméně Pavla Teličku a jeho tým, který podle něj odvedl v kampani dobrou práci.

Uznáním nešetřil ani směrem ke konkurenci, jmenovitě lídrovi kandidátky TOP 09 Luďku Niedermayerovi, o kterém prozradil, že mohl být loni nominantem ANO na ministra financí. Nyní by prý Babišovi nevadilo, kdyby jej TOP 09 v případě volebního úspěchu nominovala na eurokomisaře. „Pan Niedermayer je celkem dobrá volba,“ prohlásil.

„Shodou okolností jsem s panem Niedermayerem v prosinci jednal, aby se stal ministrem financí. To bylo ještě v prosinci minulého roku, když jsem uvažoval o tom, že budu jenom vicepremiér a nebudu ministr,“ dodal.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Luděk Niedermayer

Jinak ale trvá na tom, aby politici při výběru kandidáta na eurokomisaře přihlédli k názoru lidí poté, co by absolvovali společnou televizní debatu v angličtině. „Nejlepší by bylo, kdyby kandidáti na komisaře šli do předvolebních debat, a kdyby si každá strana a hnutí pozvaly nějakého známého evropského politika, s nímž by kandidáti absolvovali nějakou debatu o Evropské unii v angličtině,“ navrhl Babiš.

Setkání volebního štábu hnutí ANO začalo v neděli vpodvečer poněkud rozpačitě. Zatímco novináři se v avizovaný čas odprezentovali a usadili v restauraci Pohybového centra na pražském Chodově, většina politiků seděla v uzavřené místnosti, která se otevřela až krátce před zveřejněním výsledků. Na místo dorazili například ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, ministryně spravedlnosti Helena Válková, ministr obrany Martin Stropnický s manželkou Veronikou Žilkovou, či předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek a místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová.

Reklama

Výběr článků