Hlavní obsah

V Moravskoslezském kraji se otevírá veřejnosti 33 kostelů

2. 5. 2018, 11:07

Navštívit 33 sakrálních památek i mimo bohoslužby mohou od prvního května až do konce října lidé v Moravskoslezském kraji. Projekt Otevřené chrámy se v regionu spustil loni a setkal se s velkým ohlasem. Návštěvníkům se na všech místech bude věnovat vyškolený průvodce a vstup bude bezplatný. Ostravsko-opavské diecézi kraj na projekt přispěl 1,3 miliónu korun, řekla mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

Foto: Profimedia.cz

Jedním ze svatostánků zapojených do akce je kostel svatého Jana Nepomuckého ve Štramberku.

Článek

Do kostelů a na poutní místa tak loni zavítalo přes 130 000 návštěvníků, zapojeno tehdy bylo 29 svatostánků. „Snažíme se upozorňovat na krásná duchovní místa v Moravskoslezském kraji. Tento projekt si podporu rozhodně zaslouží a věřím, že do regionu naláká hosty i z ostatních koutů republiky. Počet zpřístupněných památek se zvyšuje a v rámci projektu Otevřené chrámy budou některé kostely otevřené i ve všední dny, nejen o víkendu,” uvedl náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

Letos se do projektu nově zapojil například šikmý kostel sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech, který se začal naklánět kvůli těžbě uhlí. Přibudou třeba i tři kostelní věže, a to sv. Martina v Krnově na Bruntálsku, sv. Hedviky v Opavě a sv. Jana Křtitele ve Frýdku-Místku.

Ze 33 zpřístupněných památek budou tři kostely evangelické: evangelický Kristův kostel v Ostravě, evangelický kostel v Orlové na Karvinsku a evangelický kostel v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku.

Z katolických kostelů budou veřejnosti otevřeny například kostel Panny Marie Sedmibolestné na vrchu Cvilín u Krnova, kostel svatého Maxmiliána v Hukvaldech na Frýdecko-Místecku, kostel svatého Jana Nepomuckého ve Štramberku na Novojičínsku nebo kostelík na beskydské Prašivé.

Reklama

Výběr článků