Hlavní obsah

V Barceloně odhalili zatím nejvyšší věž chrámu Sagrada Família

9. 12. 2021, 13:48

Tisíce lidí ve středu večer v Barceloně přihlížely slavnostnímu odhalení nové věže baziliky Sagrada Família, na jejímž vrcholku ve výšce 138 metrů se poprvé rozsvítila obrovská skleněná hvězda. Věži Panny Marie, která je nyní nejvyšší věží tohoto stále nedostavěného chrámu, požehnal barcelonský arcibiskup a kardinál Juan José Omella a videoposelství k této události zaslal i papež František.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Na věži baziliky Sagrada Familia se poprvé rozsvítila skleněná hvězdaVideo: Reuters

 
Článek

Hlava katolické církve zaslala pozdravy nejchudším obyvatelům Barcelony, nemocným a pacientům s covidem-19, starým lidem i mladým a všem, kteří prožívají těžké časy. „Kéž nás tato hvězda, která tu ode dneška bude zářit, osvítí,” prohlásil ve španělštině papež František, který je původem z Argentiny. Vyjádřil také přání, aby hvězda pomáhala ke každodenním projevům lásky, bratrství a pomoci těm nejpotřebnějším.

Před rozsvícením dvanácticípé hvězdy, která váží pět a půl tuny a má průměr 7,5 metru, odsloužil kardinál Omella mši. Chrám, který je symbolem katalánské metropole, označil kardinál za jeden z nejkrásnějších na světě.

Dostavění je v nedohlednu

Sagrada Família má mít celkem 18 věží. Ta odhalená ve středu, věž Panny Marie, bude druhou nejvyšší po věži Ježíše Krista, která má mít 172 metrů, čímž překoná dosud nejvyšší katedrálu světa v německém Ulmu (161,5 metru).

Sagrada Família (Svatá rodina), zobrazující život Ježíše Krista a biblické dějiny, je jednou z nejnavštěvovanějších španělských památek. V roce 2019 ji navštívilo 4,5 milionu turistů, tedy v průměru asi 12 tisíc denně.

Chrám se začal stavět v roce 1882 a stále není jasné, kdy bude toto unikátní architektonické dílo dokončeno v podobě, jakou si představoval architekt Antoni Gaudí (1852–1926), který této stavbě věnoval přes polovinu života.

Před pandemií covidu-19 se plánovalo, že bude dostavěna v roce 2026, kdy uplyne 100 let od Gaudího úmrtí. Kvůli pandemii, která výrazně omezila cestovní ruch, a tím i část příjmů na dostavbu tohoto chrámu, se ale tento termín téměř jistě nestihne.

Španělská Valencie je metropolí pro 21. století

Cestování

Reklama

Související témata:

Výběr článků