Hlavní obsah

Unikátní skluzavku chce zkusit každý, lidé čekají několik hodin v mraze

17. 1. 2015, 12:58
Novinky, fis

Ledový festival, za jehož tradicí se lze ohlédnout až do roku 1985, opět vyrostl jak jinak než z masivních ledových útvarů. Na ploše 600 000 metrů čtverečních se rozkládá ve městě Charbin. To leží na severovýchodě čínské provincie Chej-lung-ťiang.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Ledová skluzavka stojí návštěvníkům festivalu i za dlouhé čekáníVideo: Reuters

 
Článek

Charbin je široko daleko ve svém okolí nejchladnější oblastí. V zimě tam teplota klesá až 30 stupňů pod bod mrazu. Ne nadarmo se mu říká Ledové město. Díky tomu se už po jednatřicáté v řadě podařilo vybudovat slavný Ledový festival, na který přijíždějí každoročně milióny návštěvníků. Letos potrvá od 5. ledna do 28. března.

V bílo-průhledném mrazivém království kličkují lidé mezi sochami, posedávají na velkých křeslech, šplhají po širokých schodech a obdivují monumentální budovy... Kompletně vše je z ledu, čemuž se chvílemi téměř nedá uvěřit. Některá díla měří přes 26 metrů do výšky a víc než 117 metrů do šířky.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Charbin se opět proměnil v ledové královstvíVideo: Reuters

Jedním z největších taháků je unikátní 300 metrů dlouhá ledová skluzavka. Na neopakovatelnou jízdu jsou lidé ochotni čekat v mrazivých teplotách i několik hodin. Jakmile se setmí, je dráha stejně jako celá plocha festivalu rozzářena barevnými světly.

K tomu, aby se festival mohl uskutečnit ve stejně velkolepém stylu jako v předchozích letech, bylo potřeba, aby opět důkladně zamrzla řeka Sung-chua, z níž jsou „těženy“ ledové masivy. Následně se pak na výstavbě jednotlivých děl podílelo okolo 10 000 pracovníků.

Ledový festival v Charbinu patří k několika nejznámějším svého druhu na světě. Další významné ledové festivaly se konají v Japonsku, Kanadě a Norsku.

Reklama

Související články

Silnice, na které si troufnou jen ti nejotrlejší

6. 12. 2014, 12:58

Pro české řidiče jsou strašákem převážně silnice proděravělé jako cedník. Skutečnou hrůzou jsou ovšem cesty lemující příkré srázy. Je jich po světě celá řada,...

Výběr článků