Hlavní obsah

Šumavská stezka Olšina je rájem nejen pro ptactvo

3:59
3:59

Poslechněte si tento článek

Olšina, Polná na Šumavě

Patříte-li mezi milovníky Šumavy a dlouhých procházek v přírodě, nepochybně vás okouzlí naučná stezka Olšina. Vede okolo stejnojmenného rybníka a ptačí oblastí Boletice, prochází šumavskými mokřady, rašeliništi a přilehlými biotopy. Nachází se nedaleko Českého Krumlova poblíž vodní nádrže Lipno a na své si zde přijdou jak děti, tak dospělí.

Foto: Tereza Havlíčková, Novinky

Stezka vede jak po povalových chodnících, tak přírodním terénem.

Článek

Území, na které se vypravíme, bylo desítky let nepřístupné veřejnosti. To se však změnilo v roce 2016, kdy bylo vyčleněno z vojenského újezdu Boletice.

Rybník Olšina je jedním z nejvýše položených chovných rybníků v Čechách (731 m n. m.) a jeho historie sahá až do 15. století. Břehy rybníka jsou domovem mnoha rostlin, ptáků a dalších živočichů, což je jeden z důvodů, proč jsou rybník a jeho okolí začleněny do ptačí oblasti Boletice a chráněných území Natura 2000.

Stezka má celkově přes sedm kilometrů a projít ji zabere přibližně 2 až 2,5 hodiny. Její velká část vede jak po povalových chodnících, tak i přírodním terénem. Jak je pro Šumavu typické, počasí je zde vcelku proměnlivé, a tak je nutno počítat s možností horší schůdnosti stezky.

Na webových stránkách a na přístupových cestách u Rybářské chaty a návštěvnického centra vždy najdeme na tabuli semafor vyznačující doporučení ohledně aktuálních podmínek trasy. My jsme měli v den návštěvy barvu oranžovou, která značí obtížnou schůdnost. Cesta nám ale přišla až na pár bahnitých míst po dešti naprosto nenáročná.

Stezka je barevně rozdělena do osmi úseků, podle typu prostředí. Můžeme se tak projít po částech s názvy Obec a pastviny, Vlhká lada, Mokrý les, Mokřad, Suchý les, Lesní cesta, Louka a pastviny a Hráz rybníka.

Muzeum v Rybářské baště

Hlavní vchod se nachází u infocentra, kde nechybí ani parkoviště. Najdeme tu restauraci, ubytování a pro zájemce třeba adventure golf. Jako výchozí bod lze zvolit také hráz rybníka u vlakové zastávky. V červenci a srpnu je možné zavítat i do muzea Rybářská bašta Olšina.

Budova z první poloviny 15. století postává na hrázi rybníka. Uvnitř ukrývá expozici, která je věnovaná nejen rybářství, historii regionu, ale i myslivosti. K vidění jsou tu například zbytky 600 let staré výpustní roury z původní hráze Olšiny. Děti by mohlo lákat myslivecké a rybářské zařízení, dospělé zase historie o zaniklých šumavských činnostech, jako bylo třeba plavení dřeva nebo pálení dřevěného uhlí. K dispozici je také promítání krátkého filmu o plavení dříví po nedalekém Schwarzenberském kanále.

Zajímavé může být i sledování výlovu rybníka, který se pořádá jednou za dva roky v podzimních měsících. Avšak vášniví rybáři, pozor, rybolov je tu dle cedulí zakázán.

Při naší návštěvě byl rybník bohužel vypuštěný, což nás trochu mrzelo, ale na kráse to stezce neubralo, i tak nás velmi nadchla. Do rybníka se vlévá stejnojmenný potok Olšina, který nedaleko obce Žlábek ústí do vodní nádrže Lipno. Potůček můžeme stále na vypuštěném rybníce pozorovat.

Dalekohled se hodí

V současnosti je dno rybníka plné žab, které jsou kromě místního ptactva slyšet opravdu na každém kroku. Potkáme různé můstky a vyhlídky. Nám se nejvíce líbila ptačí budka, v níž lze ptáky v tichosti pozorovat, a tak doporučujeme do batůžku přibalit i dalekohled.

Foto: Tereza Havlíčková, Novinky

Most připomíná bobří hráz.

Velmi pěkná je též vyhlídka tvořená pouze žebříkem, k němuž se přes mokřad doskáče po dřevěných kůlech. Zajímavé je také velké ptačí hnízdo a most připomínající bobří hráz. V době, kdy je rybník napuštěný, tu bývá i loďka, která turisty přepravuje na plovoucí molo nacházející se uprostřed.

Na chodníku na nás kouká ještěrka a cestou nás svým hlasitým ťukáním doprovází datel, jehož stopy vidíme na nejednom stromě. Všude kvete blatouch a sasanka. Jaro na nás volá na každém rohu. Nechybí ani spousty informačních tabulí o dalších zvířatech a rostlinách, které lze na Olšině vidět.

Pro děti je v infocentru připraven kvíz, s nímž mohou po cestě hádat otisky stop zvířat v železných pražcích, a pěkně se tak zabaví. Stezka je přístupná celoročně a je zdarma.

Související témata:

Výběr článků

Načítám