Hlavní obsah

Opravu Děviček zatím platí turisté

16. 9. 2021, 11:18

Zarostlá zřícenina hradu Děvičky nad Pavlovem na Břeclavsku je minulostí. Zdi jsou zbavené náletových dřevin a u cimbuří se objevilo lešení. Mezi návštěvníky se proplétají dělníci, kteří do kopce vynášejí materiál na opravu.

Foto: Profimedia.cz

Zřícenina hradu Děvičky dominuje okolí Pavlova.

Článek

„Dostali jsme 140 tisíc korun jako dotaci ministerstva kultury. Obec Pavlov přidala dvacet tisíc korun. Další peníze jsme vybrali na vstupném, takže milion korun, který potřebujeme na letošní práce, jsme dali dohromady. Co ještě vybereme, poslouží na další práce,“ řekl Právu prezident spolku Památky Pálavy Marek Ševeček. Většina příchozích s úhradou vstupného problém nemá, na místě pochopí, že přispívají na dobrou věc.

Zahájení opravy zpozdila covidová opatření, kdy na jaře nebylo možné ani opustit domovský okres. Nejezdili návštěvníci a nebylo ani z čeho platit firmu. Plánované práce tak nabraly zpoždění.

Hrad Veveří se chlubí novou trasou

Tipy na výlety

„Pro nás je v první fázi nejdůležitější vyřešit stav cimbuří. Tam jsme postavili lešení a opravujeme. Je k tomu třeba část zdiva rozebrat a po sanaci vrátit zpět. Jsme na území chráněné krajinné oblasti Pálava, takže veškeré kroky jsou po dohodě s ochránci přírody tak, abychom neohrozili zejména chráněné druhy živočichů, netopýry a podobně,“ řekl Ševeček.

Vše dopravili po zemi

Na zřícenině se naplno pracuje, cimbuří lemuje lešení, zedníci opravují trhliny. Návštěvníci, kteří si vyšlápnou kopec na Děvičky, vidí pracovní ruch.

„To sem určitě dopravili vrtulníkem. Ale i tak je to sakra práce,“ komentoval stavební provoz jeden turista.

Foto: Milan Vojtek, Právo

Lešení a veškerý materiál s vybavením na opravu zříceniny si museli stavbaři nahoru vynosit.

Na použití vrtulníku členové spolku ani nepomysleli. Nemohou si ho dovolit. Vše putuje po zemi. Autem s vozíkem se dá s vypětím všech sil dopravit materiál pod zříceninu, poslední kus cesty ale musí vše potřebné absolvovat s pomocí rukou. Platí to pro lešení, míchačku, nádrž na vodu nebo stavební materiál. „Stavbaři tam už v kbelících nanosili pět tun písku. Vodu do míchačky nosí v kanystrech, ani ta na hradě není,“ řekl Ševeček.

Členové spolku již letos zlikvidovali náletové dřeviny na zřícenině, osadili zábradlí a provedli další kroky pro zvýšení bezpečnosti při pohybu na Děvičkách, které mají od Lesů České republiky pronajaté do roku 2032.

Dále usilují o dotace, především z evropských fondů. Na současnou etapu potřebují zhruba deset milionů korun. Aktuálně spolek řeší nový stavebněhistorický průzkum, protože poslední je datovaný rokem 1966. Spolupracují s archeologem z mikulovského muzea. „Mimo jiné řešíme, jakou podobou Děviček se budeme při sanaci řídit. Zda stavem z roku 1946, nebo současností,“ doplnil Ševeček.

Na vinici sv. Kláry v Praze začíná sezona burčáku

Koktejl

Reklama

Související témata:

Výběr článků