Hlavní obsah

Hrady a zámky v létě ozdobí barrandovské kostýmy i rekvizity

27. 5. 2014, 17:02

Originály filmových kostýmů z klasických českých pohádek i dalších snímků si budou moci i v průběhu letošní turistické sezóny prohlédnout návštěvníci vybraných hradů, zámků a muzeí. V Karlových Varech budou k vidění kostýmy a rekvizity dokonce i ze světové filmové tvorby.

Foto: Profimedia.cz

Zámek v Telči

Článek

Už od dubna je podle slov mluvčího Barrandov Studia Tomáše Želazka veřejnosti přístupná výstava na zámku v Telči. Nabízí průřez více než třicítkou filmů, které se zde natáčely. Barrandovský Fundus pro ni zapůjčil kostýmy a rekvizity.

„V rámci tohoto projektu byla poprvé zmapována většina dostupných titulů, které se přímo na zámku Telč, ve městě nebo v jeho okolí natáčely. Návštěvníci se tu tak setkají s nejstaršími tituly od 30. let minulého století, kdy Telč figuroval jako lokace ve filmu Srdce v celofánu se Zitou Kabátovou, Jiřím Plachým a Jaroslavem Marvanem v hlavních rolích, tak s nejnovějšími projekty, k nimž se řadí například seriál Borgia," uvedl Želazko.

Barrandovský Fundus pro návštěvníky v rámci expozice připravil i dochované kuriozity. Například málo známý obraz krále Miroslava z Pyšné princezny, paruky a šaty Jiřiny Bohdalové z filmu Až přijde kocour či kolekci kostýmů z pohádky Kouzelný měšec Václava Vorlíčka z roku 1996.

Ve Varech pryč od pohádek

V Horšovském Týně bude od června do října pro návštěvníky připravena výstava jedné z nejoblíbenějších filmových pohádek S čerty nejsou žerty. V zámecké konírně se návštěvníci dostanou prostřednictvím stylizovaných dekorací na zámek, do mlýna nebo do pekla.

Foto: Profimedia.cz

Zámek v Horšovském Týně

Galerie Kladenského zámku otevře ve spolupráci s Barrandovem 12. června expozici kostýmů z pohádek Zdeňka Trošky Nejkrásnější hádanka a Princezna ze mlejna, která potrvá do 17. srpna. Výstava kostýmů ze seriálu Arabela bude zpřístupněna v Muzeu Kroměřížska.

„Od června do září tu vystavíme většinu dochovaných kostýmů, které jsou v našich sbírkách, a také jeden z kouzelných prstenů," přiblížila vedoucí Fundusu kostýmů a rekvizit Věra Krátká. Jako bonus návštěvníci uvidí obrovskou plyšovou housenku a motýla, které bylo možné v době natáčení, kdy ještě neexistovaly počítačové triky, rozhýbat.

Může se Vám hodit na službě Firmy.cz:

Ve stejnou dobu bude otevřena další expozice v Becherově vile v Karlových Varech, kde studio v rámci karlovarského festivalu pořádá Týden českého filmového průmyslu. Představeny tam budou kostýmy a rekvizity z filmů, které se v Karlových Varech natáčely, například Rytíři ze Šanghaje, Vrchní, prchni, Edith Piaf či Casino Royale.

Reklama

Související témata:

Výběr článků