Hlavní obsah

Do Dobrušky za malířem světového jména Františkem Kupkou

14. 1. 2022, 7:05

Zatímco vloni si doslova celý svět (a s ním i rodný kraj pod Orlickými horami) připomínal 150. výročí narození zakladatele abstrakce ve výtvarném umění Františka Kupky, v červnu letošního roku uplyne od smrti malíře, jehož obrazy v 21. století „trhají“ aukční rekordy, 65 let. I když se narodil v Opočně, do velkého světa umění se vydal z Dobrušky, kde strávil své dětství a mládí a kam směřuje náš cestovatelský tip.

Foto: Dana Ehlová

Dům Františka Kupky v Dobrušce

Článek

Do Dobrušky se rodina přistěhovala, když bylo Františkovi třináct měsíců, a nejdříve bydlela v domku čp. 254 ve Školní ulici. V roce 1882 otec Václav, který pracoval jako tajemník městského úřadu, zakoupil číslo popisné 323, v němž Kupkovi žili do roku 1892.

Tento, v posledních letech opuštěný a neudržovaný objekt, změnil nedávno majitele. Nový vlastník ho nejen zrekonstruoval k obrazu svému, ale navíc inicioval realizaci smělého plánu souvisejícího s odkazem světoznámého malíře. Tak vznikla nová muzejní expozice nazvaná Dům Františka Kupky, která byla slavnostně otevřena 11. září 2021.

Foto: Dana Ehlová

Malíř František Kupka se silně angažoval v legiích.

Moderně pojatá stálá výstava se nachází ve dvou autentických místnostech a provází návštěvníka celým životem a dílem mimořádné osobnosti výtvarného umění. Vznikla ve spolupráci s pražskou Galerií KODL – její úvodní část přibližuje Kupkův život v Dobrušce a Opočně, zmiňuje studia v Jaroměři, na výtvarné akademii v Praze i ve Vídni, také začátek života ve Francii.

Nápaditým odkazem na cenné Kupkovy prvotiny, jež lze zhlédnout nedaleko – v minigalerii, nacházející se v reprezentačních prostorách renesanční radnice na náměstí  F. L. Věka –, je porovnání jeho obrazu Panorama Dobrušky z roku 1889 s fotografií současné podoby města pořízenou ze stejného místa.

Foto: Dana Ehlová

Panorama Dobrušky a současný pohled na město

Méně známou, ale pozoruhodnou část Kupkova života a tvorby nabízí druhá místnost. Jedná se o období první světové války, umělcovo působení v legiích a aktivní účast na vzniku samostatného Československa. Závěr patří vrcholnému období tvorby a přechodu k abstrakci. Informace doplňují dobové časopisy a drobné předměty.

Moderní trendy nově vznikajících expozic reflektuje třetí místnost se zábavně-vzdělávací zónou, která návštěvníkům poskytuje možnost aktivního přístupu k nabytým dojmům a informacím – mohou tu kreslit, psát, hledat v knihách, ale i relaxovat. Jednotlivé prvky přímo vybízejí ke kreativnímu myšlení.

Foto: Dana Ehlová

První návštěvníci nové expozice

Dům Františka Kupky spravuje vlastivědné muzeum Dobruška a to se snaží expozici otevřít veřejnosti i mimo hlavní turistickou sezonu. Jedna z možností se naskýtá už v sobotu 15. ledna, kdy je na 16. hodinu připravena komentovaná prohlídka.

Ochranáři rozšiřují v Krkonoších unikátní Muttichovo značení

Než se ovšem rozhodnete k návštěvě, zmiňme ještě historii domu čp. 323, kde František Kupka strávil důležitou část života a který se nachází v ulici nesoucí malířovo jméno. Historické prameny uvádějí, že první písemná zmínka je datována rokem 1685. Tato stavba byla součástí tzv. Horského předměstí Dobrušky, které vzniklo rozšiřováním města v 17. a 18. století.

Foto: Dana Ehlová

Replika původního květinového vzoru na záklopovém stropě

Přestože v květnu roku 1806 zachvátil město hrůzný požár, jádro tohoto domu zůstalo původní, což dokládají silné kamenné obvodové zdi na severní a východní straně. Díky místnímu malíři a písmákovi Aloisi Beerovi, jenž se mimochodem stal jednou z „předloh“ postavy Járy Cimrmana, je znám i vzhled – na kresbě z roku 1895 má objekt sedlovou střechu a štít do Svatodušské ulice.

Foto: Dana Ehlová

Motivy Kupkova obrazu na oblečení českých olympioniků

Informace o vnitřní dispozici stavby se nedochovaly. Velkou zajímavostí byl ovšem objev šablonového květinového vzoru na původních prknech záklopového stropu, pravděpodobně z doby, kdy zde Kupkovi bydleli. Díky umění výtvarnice Adély Rúčkové zdobí nyní strop repliky vzoru na nových deskách. Zkrátka zajímavostí tu během prohlídky najdete opravdu hodně.

Foto: Dana Ehlová

Interaktivní zóna

Nelze pochybovat, že nejznámějším rodákem Dobrušky byl F. L. Věk, Františka Kupku však lze jistě považovat za nejslavnějšího obyvatele města v podhůří Orlických hor. Vydat se po jeho stopách proto určitě stojí za to.

Poutní místo Svatý Jan pod Skalou ukrývá léčivý pramen

Reklama

Související témata:

Výběr článků