Hlavní obsah

Berounskou cyklostezku lemují zevlítka

18. 7. 2014, 14:07

Kolem cyklostezky Po stopách českých králů na Berounsku nově stojí takzvaná zevlítka. Výletníci si na nich mohou obout brusle nebo si třeba jen odpočinout se svačinou a láhví vody. Posezení vyrobili studenti architektury spolu s dalšími dobrovolníky během červnové tvůrčí dílny nazvané Nezevli.

Foto: archiv města Beroun

Zevlítka mají praktické využití. I tomu byl přizpůsoben jejich design.

Článek

Na výrobu originálních zevlítek bylo potřeba asi 60 dřevěných palet. Šest zevlítek je rozmístěno podél cyklostezky na Hýskov a do Srbska. Lidé je mohou využít buď prakticky například k přezouvání bruslí, nebo si třeba vyzkoušet sezení v uvelebítku, svačidle či na lavičce se stojanem na kola. Využít mohou výletníci také hrací lavičku.

Podobu zevlítek ovlivnil i názor těch, kteří hlasovali prostřednictvím internetu a na výstavě v knihovně. Místní se tak na nové tváři cyklostezky mohli přímo podílet.

Foto: archiv města Beroun

Během výletu je někdy žádoucí si odpočinout.

Cyklotrasa Po stopách českých králů by měla v budoucnu propojit Beroun s hrady Točník, Karlštejn a Nižbor. Název cyklostezky vystihuje fakt, že propojuje historická města, kde pobývali čeští králové. Většina trasy kopíruje tok řeky Berounky a Litavky. Stezka v okolí Berouna je součástí evropské sítě cyklotras EuroVelo 4, která prochází územím Francie, Belgie, Německa, ČR, Polska a Ukrajiny.

Reklama

Související témata:

Výběr článků