Hlavní obsah

Barokní ves Holašovice připomíná filmovou kulisu

15. 9. 2021, 18:48

Půvabná jihočeská obec Holašovice vypadá jako filmová kulisa. Průčelí domů ve stylu selského baroka obklopuje v obdélníkovém půdorysu rozsáhlou náves s rybníčkem. Někteří zahraniční návštěvnici se nejprve domnívají, že se jedná o filmovou dekoraci, pak ale s překvapením zjistí, že domy jsou obývané a plně funkční.

Foto: Vratislav Konečný

Kolorit dokreslují různé artefakty - trakař, vůz, ale i vahadlové pumpy, které naroubovali před domy.

Článek

Náves má rozměr asi 210 krát 70 metrů. Holašovice pro svou jedinečnou a neporušenou krásu byly roku 1998 zařazeny do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Foto: Vratislav Konečný

Náves s koloniálem

Atrapa to rozhodně není

Domy mají nádherná štítová průčelí, jsou doplněny sýpkami, jejich ohradní zdi s klenutými branami směřují na náves. Většina domů má zděné sýpky, připomínají opevněné věže vladyckých tvrzí.

Domy jsou obytné, pouze několik slouží jako např. keramické či umělecké dílny a restaurační zařízení. Výborně tu vaří, je tu pohoda. V selském dvoře je v bývalých stájích umístěno Muzeum života a hospodaření na vsi.

Foto: Vratislav Konečný

Domy jsou bez novodobých přestaveb.

České jsou až po válce

Ves nechal založit Václav II., první zmínka je z roku 1292, věnoval ji cisterciáckému klášteru ve Vyšším Brodě. V církevním vlastnictví byla přes pět staletí.

Po morové epidemii v letech 1520 až 1521 se kraj vylidnil, zmizelo původní slovanské obyvatelstvo. Osazen byl znovu po několika letech, to se ale již v urbáři objevovala jména německých osadníků. Cisterciáci sem přivedli své poddané z panství v Rakousku a Bavorsku.

Foto: Vratislav Konečný

V jedné linii, nic nezapadá, nic nepřečnívá.

V roce 1530 tu bylo 17 gruntů, postupně se z nich oddělily menší usedlosti, nakonec se jejich číslo ustálilo na počtu 22. Poté byla ještě postavena kovárna, obecní pastouška, která v polovině minulého století zanikla, kaple svatého Jana Nepomuckého.

Selské baroko se vyskytuje v řadě dalších obcí, do Holašovic se údajně dostalo tak, že si bohatí sedláci našli nevěsty na soběslavských blatech. Ty prý požadovaly, aby jejich nové domovy představovaly rodná sídla. A bohatí manželé se začali trumfovat ve výzdobě, která nakonec vypadá jako přes kopírák.

Foto: Vratislav Konečný

Většina průčelí je bez zdobení, toto je výjimkou.

Němci tu sídlili až do odsunu v roce 1945, v roce 1910 byly Holašovice - tehdy psané Hollschowitz, ryze německé. Po vzniku republiky se k německé národnosti hlásilo na 70 procent obyvatel. Takže ono slavné selské baroko je vlastně echt barock.

Stonehenge v jižních Čechách

Za vsí najdete Holašovický kruh, zdejší občan Václav Jílek osadil 25 různě velkých kamenů do kruhu o průměru 30 metrů, u nich je vztyčen menhir. Je tu i dolmen čili kameny překryté dalším, plochým, tvořícím střechu.

Foto: Vratislav Konečný

Dnešní podoba stavení pochází většinou z 19. století.

Keltologové vědí, o čem je řeč. Pokud o atrakci nevíte a jen do vsi zavítáte, asi ji minete. Je zpoplatněna, chodí se sem pomazlit s energií v kamenech spousta lidí.

Po okolí

Asi dva kilometry od Holašovic se nacházejí Lipanovice, kde se nachází také několik barokních statků. Do Kuklova je to asi 9 kilometrů, tady najdete romantickou zříceninu gotického kláštera a nepatrné pozůstatky hradu.

Foto: Vratislav Konečný

Jihočeské Stonehenge

Na jihu Čech přibývají památky i rezervace

Cestování

Reklama

Související témata:

Výběr článků