Hlavní obsah

Rabínský dům v Tachově se stal kulturní památkou. Čekají ho opravy

22. 7. 2014, 10:01

Dokladem židovského osídlení na Tachovsku, které se datuje nejméně už od konce 15. století, je rabínský dům v ulici pod centrálním náměstím v Tachově. Nově byl prohlášen kulturní památkou. Oba majitelé a občanské sdružení Synagoga Tachov chtějí dům opravit a obnovit celý areál se zahradou.

Foto: Petr Eret, ČTK

Rabínský dům v Tachově

Článek

Rohová budova rabínského domu, v níž byly úřadovna rabinátu, zasedací síň, učebna a byty zaměstnanců náboženské obce, byla spolu se sousední dnes již neexistující synagogou postavena v letech 1911 až 1912 jako zděná dvoupodlažní stavba s obytným podkrovím. Na jižní a východní straně na dům navazuje secesně oplocená zahrada, v níž původně stála synagoga vypálená během takzvané křišťálové noci v listopadu 1938.

„Autorem návrhu areálu byl architekt Alfred Grotte, vynikající znalec středoevropské synagogální architektury," řekla Jana Tichá, mluvčí Národního památkového ústavu. Byl projektován v moderním slohu, vycházejícím z pozdní secese, synagoga a rabínský dům byly sjednoceny použitými prvky a propojeny.

Architekturu domu dodnes zvýrazňuje dvojice strmých trojúhelníkových štítů na východní a severní straně. V interiéru se dochovala většina původních konstrukcí i řada uměleckořemeslných prvků jako zábradlí, okenní a dveřní výplně, dlažba, dřevěné obklady dveří v bývalém bytě rabína. Občanské sdružení Synagoga Tachov připravuje celkovou rekonstrukci a rehabilitaci areálu, uvedla Tichá.

Foto: Petr Eret, ČTK

Kulturní památka potřebuje četné opravy.

„Vlastník chce celou zahradu zpřístupnit veřejnosti. Postupně to dává do původního stavu," řekla Lenka Líbalová z odboru památkové péče tachovské radnice. V zahradě plánuje sdružení vytyčit půdorys synagogy i zbytek původních hradeb podle dobových dokumentů. Rychlost opravy bude záležet na financích.

Nejenom rabínský dům

Podle Líbalové je areál součástí městské památkové zóny. „Město jeho obnovu velmi vítá. Jednáme s vlastníkem a sdružením. Sdružení už letos získalo první dotaci z Plzeňského kraje, a to 50 000 korun na obnovu oken a dveří a výplní," řekla.

V Tachově je ještě jedna židovská památka. Jde o židovský hřbitov v Plzeňské ulici pod rapotínským sídlištěm. Jde o kulturní památku v majetku židovské obce, která plánuje jeho obnovu.

Může se Vám hodit na službě Firmy.cz

Za první pololetí roku bylo ministerstvem prohlášeno za kulturní památku 43 staveb. V Plzeňském kraji ještě ocelový most přes Manětínský potok, činžák v Plzni a vodní mlýn v Zahrádce.

Reklama

Související témata:

Výběr článků