Článek
„Sbírat perličky na Kampě, najít pomník mýdla nebo si zkusit vykřesat oheň na Pohořelci. Takové novinky letos lákají Pražany a další cestovatele k objevování Prahy. Nabídka cílí na všechny, kteří hlavní město už znají, ale chtějí ho poznávat do větší hloubky,“ popsala mluvčí PCT Klára Janderová.
Letošní rok se vycházky zaměří také na literární osobnosti a provedou návštěvníky životem a díly spisovatelských legend, jako jsou Franz Kafka, Jaroslav Foglar, Arnošt Lustig nebo třeba Milena Jesenská. Průvodci tak vzdají hold Praze, která nese prestižní titul města literatury UNESCO díky místní bohaté a dlouhodobé literární i publikační tradici.
Genius loci hlavního města hýbe také moderním knižním světem. V nabídce PCT tak lze i nadále najít oblíbené vycházky po stopách nového románu Dana Browna Tajemství všech tajemství, které patří k velmi populárním a budou se letos rozšiřovat o nové trasy, během nichž účastníci objeví Bastion U Božích muk nebo Kryt Folimanka.
S příchodem jara mohou Pražané i návštěvníci absolvovat sezonní vycházky. Ty budou inspirované přírodou a zaměří se na pražské parky a sady z pohledu odborníků. Nově se naskytne možnost hlavní město poznat i se záhadologem z pohledu mystických a energeticky bohatých míst hlavního města. Zatímco i v chladných měsících lze už nyní pozorovat fosilie v kamenných obkladech metropole – včetně například pražského metra – s paleontologem Štěpánem Rakem.

Pro rodiny s dětmi se mimo jiné nabízí poutavá vycházka Za apoštoly na Staroměstskou radnici s průvodkyní Danou Taimrovou.
Do základu volnočasových akcí podle organizátorů patří vysoká kvalita poznávacích služeb, kdy spolupracují se zkušenými licencovanými průvodci, kteří provázejí ve 25 světových a čtyřech znakových jazycích a dokážou program přizpůsobit různým cílovým skupinám. „V současné době máme 185 aktivních průvodců,“ informoval předseda představenstva PCT František Cipro.
Jsou pro všechny generace
Trasy jsou navrženy tak, aby podporovaly mezigenerační setkávání a byly zvládnutelné jak pro děti, tak seniory. „Na vycházky totiž často vyrážejí prarodiče s vnoučaty, chceme jim proto nabídnout program, který si společně užijí,“ sdělila ředitelka Pragensia viva Sára Beninato a dodala, že jedním z hlavních cílů letošní sezony je propojovat různé lidi, komunity a prohlubovat jejich vztah k Praze.
Dobrodružné vycházky zaujmou i zmiňované dospělé, kteří dětem pomohou luštit zašifrované indicie. Všechny rodinné vycházky se nesou v duchu kréda Jana Amose Komenského „škola hrou“.
„V nabídce proto nechybí ani hravé dějiny s angličtinou, které ukazují město opět z jiné perspektivy a navíc pomohou při rozvoji jazykových dovedností dítěte. V rámci mezigeneračního setkávání se pak mohou zájemci těšit třeba na seriál o pražských ostrovech,“ popsal Cipro.


