Hlavní obsah

Nové Bali? Indonéský plán na zatraktivnění dalších ostrovů je terčem kritiky

21. 6. 2021, 10:59

Mnoho turistů, kteří tráví dovolenou na indonéském Bali, zná také sousední Lombok. Tento poklidnější ostrov lákal doposud hlavně surfaře a obdivovatele sopek, kteří sem přijíždějí pokořit mohutný vulkán Gunung Rinjani. Již příští rok ale vláda plánuje dokončit na Lomboku obří resort Mandalika, který už teď vyvolává velké kontroverze, píše agentura DPA.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Experti OSN a místní obyvatelé mluví o zabírání půdy, vystěhovávání obyvatel a zastrašování. A to je teprve začátek. Indonéské úřady chtějí vytvořit desítku „nových Bali”, aby přilákaly do země další návštěvníky. Indonéský prezident Joko Widodo tuto strategii oznámil již v roce 2016.

Minulý rok kritizovaly ekologické organizace výstavbu safari parku na ostrově Rinca, v němž má žít i část posledních varanů komodských vyskytujících se ve volné přírodě. Pozornost se soustřeďuje také na rybářské městečko Labuan Bajo na ostrově Flores, světoznámý chrámový komplex Borobodur na Jávě či jezero Toba na ostrově Sumatra.

Obětí jsou lidé

Slovo Mandalika navozuje představu exotických, tropických koktejlů a wellness masáží v pohádkové atmosféře. A právě to by luxusní hotely na ploše více než 1000 hektarů na ostrově Lombok měly nabízet. Nebudou chybět obchody, špičkové restaurace, laguna a další lákadla. Na své si přijdou i fanoušci motosportu — v příštím roce se totiž na Lomboku chystá otevření dráhy pro závody MotoGP.

Tři roky žila v Indonésii. Česká republika je ráj, říká po návratu

Cestování

Projekt za tři miliardy dolarů podle očekávání vytvoří v příštích pěti letech půl milionu pracovních příležitostí. Jak ale bývá v takových případech časté, obětí jsou lidé, kteří region tradičně obývali a kteří se museli odstěhovat, aby uvolnili pro letovisko místo.

„Ani se nás nezeptali,” postěžoval si agentuře DPA obyvatel z vesnice Kuta. „Jednoduše přišli a vystěhovali nás,” dodal. Podle něj původní obyvatelé doposud nedostali žádné kompenzace a ti, co nechtěli odejít, čelili zastrašování ze strany příslušníků bezpečnostních sil.

Můžeme zaručit, že Mandalika se bude rozvíjet v souladu se zákony a že bude dbáno na dodržování lidských práv.
Miranti Rendrantiová, mluvčí indonéského sdružení pro rozvoj turismu

Před několika týdny na to upozornili i experti OSN pro lidská práva, kteří v prohlášení vyzvali vládu v Jakartě, aby respektovala práva místních obyvatel. „Zemědělci a rybáři byli vyhnáni ze svých pozemků, byly jim zničeny domy, pole a vodní zdroje, jakož i kulturní a náboženské objekty,” řekl zvláštní zpravodaj OSN pro extrémní chudobu a lidská práva Olivier De Schutter.

Indonéská vláda tato obvinění odmítla jako nepravdivá a naprosto přehnaná. Letovisko přinese místním lidem prospěch, prohlásila mluvčí indonéského sdružení pro rozvoj turismu (ITDC) Miranti Rendrantiová. „Můžeme zaručit, že Mandalika se bude rozvíjet v souladu se zákony a že bude dbáno na dodržování lidských práv a ochranu přírody,” dodala.

Lidé postižení událostmi na Lomboku jsou ale jiného názoru. „Vše se stalo bez varování,” uvedl aktivista Muhammad Amin. „Zničehonic přišli do vesnic, postavili tam tabule s nápisem, že půdu teď vlastní ITDC a že vesničané musí odejít. Rybářům bylo zakázáno na moři roztáhnout sítě,” dodal.

Nejžádanější destinací na líbánky je Bali, ukázal průzkum

Cestování

Reklama

Související témata:

Výběr článků