Článek
Národní parky
V Německu se nachází celkem 16 národních parků. V každé spolkové zemi (kromě městských států Berlín, Brémy a Hamburg) nalezneme částečně alespoň jeden z nich. Nám nejbližší jsou bezpochyby národní parky Bavorský les, Berchtesgaden či Saské Švýcarsko. Už jen tato trojice ale napoví, že se německá krajina může pyšnit nečekanou pestrostí a výjimečností, již stojí za to objevovat.

Národní park Berchtesgaden
Lesy útočištěm mnoha vzácných druhů
Přibližně třetinu celkové rozlohy Německa tvoří lesy, v nichž roste asi 90 miliard stromů s průměrným stářím 77 let. Většina z nich jsou smrky či borovice, o moc menší nejsou ani bukové a dubové lesy. Německé lesy skýtají díky své rozloze útočiště 48 000 divoce žijících druhů a roste zde na 9 500 druhů rostlin a 14 400 druhů hub. Řada z nich je natolik jedinečná, že je třeba velmi přísné ochrany.

Národní park Harz
Veletoky a řeky s blahodárnými účinky
Nejdelší řekou je Rýn, klikatící se zemí od jihu až na hranici s Nizozemskem. Hned v závěsu je Labe, jehož tok musí přes Německo od českých hranic urazit k Severnímu moři ještě dlouhých 727 km.

Povodí Labe, Biosférická rezervace UNESCO
Napříč jižním Německem pak protéká Dunaj, na jehož březích leží mnoho krásných měst, jako například Řezno či Pasov, ale stejně jako u dvou delších konkurentů i spousta zajímavých přírodních krajin s možnostmi aktivního trávení volného času. Pro turisty jsou zajímavé také další řeky, kupříkladu Spréva, Havola, Emže či Sála. Poslední jmenovaná přináší do lázeňských městeček v Bavorsku, Durynsku a Sasku-Anhaltsku vodu s vysokým obsahem solí s blahodárnými účinky.

Národní park Eifel
Desetitisíce jezer
Spočítat všechna přírodní jezera v Německu není prakticky možné, nicméně se odhaduje, že těch s plochou více než jeden hektar může být něco mezi 15 a 30 tisíci. Nejznámější a největší z nich je Bodamské jezero, jež láká návštěvníky zejména na překrásné ostrovy Lindau a Mainau. Oblíbené je také jezero Müritz v severním Německu, kolem nějž se rozprostírá jedinečná krajina stejnojmenného národního parku. Chiemsee, alias „bavorské moře“, je v létě vyhledávaným rekreačním cílem díky velkému množství přírodních pláží, nabídce vodních sportů a především díky úchvatnému panoramatu bavorských Alp.

Přírodní park Uckermark v Braniborsku
Drsná romantika severského pobřeží a ostrovů
Severní a Baltské moře omývají zhruba 1 200 km německého pobřeží. Určitě znáte baltské ostrovy Rujána a Uznojem (Usedom). Tipli byste si ale, kolik má Německo celkem ostrovů větších než půl hektaru a s vlastním názvem? Je jich přes 350!

Národní park Schlei
Ostrovy v Severním moři jsou obklopeny tzv. wattovým, neboli mělčinovým pobřežím, které je zapsáno na seznam Světového přírodního bohatství UNESCO a kde rytmus dne udává mohutný příliv a odliv. Zde se nacházejí ostrovy Sylt, oblíbený nejen u německé smetánky, Föhr či Nordstrand. Na pobřeží Severního moře a na východofríských ostrovech je dnes také řada vyhlášených rekreačních letovisek. Krajina je zde typicky přímořská, se severským nádechem. Úžasné jsou písečné duny, široké a nekončící bělostné pláže přecházející v rozlehlé pastviny, kde se prohánějí stáda ovcí.

Národní park Šlesvicko-holštýnské mělčinové moře
Discover your favourite spot
Už víte, kam vyrazit? Ideální cíl pro Vaši příští dovolenou ve fascinující německé přírodě přesně podle Vašeho gusta naleznete prostřednictvím interaktivního vyhledávače Discover your favourite spot na www.germany.travel/enjoy.
Chystáte se na dovolenou pod stan nebo s karavanem? Využijte vyhledávač kempů na www.germany.travel!