Hlavní obsah

Na zámku v Kuníně ožila dávná love story

2. 6. 2020, 9:29
Právo, Pavel Karban

Životní příběh chudé dívky Marie Zdražilové z Otic u Opavy, která se zamilovala do lankraběte z Fürstenberga a stala se tak šlechtičnou, ožívá nově ve zdech zámku Kunín na Novojičínsku. Ten zahájil letošní návštěvnickou sezonu vinou koronavirové pandemie až v sobotu 30. května, kdy si nejen místní love story nenechaly ujít desítky lidí.

Foto: Pavel Karban, Právo

Prohlídky, které se konají každou půlhodinu, mohou maximálně desetičlenné skupiny.

Článek

„Když jsme museli mít zavřeno, pracovali jsme nejvíce v těch částech zámku, kde zmiňujeme poslední majitele zámku, a to rodiny Fürstenbergů a Bauerů,“ odkázal kastelán Jaroslav Zezulčík. A právě přitom vynesli zaměstnanci zámku více na světlo osobnost lankraběnky z Fürstenbergu.

Dcera podkováře a majitel zámku

„Podařilo se nám kdysi najít stopu, která nás zavedla do Otic u Opavy, kde zemřela, protože ji tam po smrti manžela jako starou dámu převezly z Rakouska její neteře, u nichž žila,“ popsal s tím, že se podařilo nejen objevit dům, kde šlechtična zemřela, ale zámek získal do sbírek i stovky předmětů z její pozůstalosti.

„Podařilo se nám tak otevřít příběh neznámé neurozené ženy, dcery podkováře, která si vzala majitele zámku,“ řekl Zezulčík a dodal, že lankraběnce je věnován nejen dámský pokoj. Co je z předmětů, jež lankraběnce z Fürstenbergu patřily, nejcennější, je podle kastelána těžké říct.

„Máme její šperky, část knihovny, řadu užitkových předmětů… Ale pro nás má asi největší hodnotu samotný příběh, protože byl naprosto neznámý, znala jej jen její rodina, u níž tato bezdětná dáma dožívala. Dokonce i její jméno bylo v literatuře špatně popsáno. Pátráním jsme zjistili, kde se narodila, kde zemřela. Do té doby nebyly známy ani její podobenky,“ uvedl.

Kastelán prozradil, že na zámek by měl brzy dorazit z Karlových Varů ještě jeden předmět, který zámecká paní používala. „Jde o toaletní stolek, na kterém sedávala, když vykonávala potřebu,“ dodal.

Zámek Častolovice provoněný růžemi otvírá své brány

Tipy na výlety

Nejen předměty a informace, které se vážou k lankraběnce z Fürstenbergu, jsou však letošní novinkou kunínského zámku. Další je například párek papoušků v dětském pokoji. „Máme na obraze z poloviny 19. století Viktora Bauera a jeho bratra Julia (pozdější majitele zámku) jako malé děti s papouškem. Měli jsme tady prázdnou klec, tak jsme se rozhodli, že ji oživíme, a máme v ní krásné papoušíky,“ vysvětlil Zezulčík, jak se ptáci dostali do expozice.

Může se vám hodit na Firmy.cz:

Reklama

Výběr článků