Hlavní obsah

Místo Ivanského jezera u Rychnova nad Kněžnou měly být mokřady, lidé jsou proti

Rychnov nad Kněžnou

I přes oteplení pokrývá Ivanské jezero u Rychnova nad Kněžnou slabá vrstva ledu. Klid je ale jen zdánlivý. Kolem jezera, respektive jeho existence, se strhla prudká bouře. Zatímco státní podnik Povodí Labe už několik let připravuje rekonstrukci tohoto vodního díla, ze strany ekologických aktivistů se v loňském roce objevil opačný požadavek. Ne oprava, ale likvidace umělého jezera a vrácení místa do původního přírodního stavu.

Foto: Ludmila Žlábková, Novinky

Bezprostřední okolí Ivanského jezera v přírodním parku Les Včelný je místem příjemných procházek i v zimě.

Článek

Po čtvrteční veřejné diskusi v hotelu Studánka se zdá, že jezero bude zachráněno. Podporu jeho zachování vyjádřil nejen starosta Rychnova Jan Skořepa (bezp.), ale ústy náměstka ministra Oldřicha Černého (SPD) i ministerstvo zemědělství. „Uděláme všechno proto, aby se zachránilo jezero, a to ve variantě postavení nové hráze,“ řekl doslova. Odhadované náklady na rekonstrukci se pohybují kolem sta milionů korun.

Ivanské jezero na Javornickém potoce bylo v přírodním parku Les Včelný postaveno roku 1907 jako ochrana proti povodním. O dvacet let později byl v Rychnově regulován tok řeky Kněžné, čímž jezero ve zdejším protipovodňovém systému pozbylo na významu. Mezitím se ale stalo vyhlášeným letoviskem. Dále zajišťuje akumulaci vody v krajině, nabízí rybářské využití a extenzivní chov ryb.

Zděná hráz Ivanského jezera, postavená z lomového kamene, je 82 metry dlouhá, dva metry široká (v koruně) a sedm metrů vysoká. Na první pohled není vidět žádný problém, ale vnitřní zdivo je ve velice špatném technickém stavu. Projekt rekonstrukce se připravoval už na období 2020–2021, stavební povolení nabylo právní moci roku 2023, o dva roky později bylo prodlouženo.

Někteří jsou proti

„Vše proběhlo bez jakýchkoli námitek. Až nyní, kdy všechno vzniklo jedním novinovým článkem,“ připomněl starosta Skořepa. Za odstranění vodního díla se postavil bývalý krajský zastupitel Martin Hanousek (SZ), na čtvrteční setkání ale nepřišel.

„Jsem přesvědčen, že odstraněním problematického vodního díla a obnovou divokého potoka, nivy a mokřadů dojde k vytvoření místa, které bude i pro procházky minimálně stejně atraktivní,“ shrnul Hanousek svůj postoj na Facebooku.

Zatímco na jedné straně vznikla aktivita za vznik mokřadů, na straně druhé se sdružili obránci vodního díla. V listopadu vznikl spolek Přátelé Ivanského jezera a začala se podepisovat petice. Aktuálně ji podepsalo asi 4500 lidí, převážně obyvatel Rychnova a blízkého okolí. Rychnov má asi jedenáct tisíc obyvatel. V posledních komunálních volbách volilo 3551 voličů.

Hlasování o fondu

V úterý 24. února v Rychnově zasedá zastupitelstvo a starosta Jan Skořepa na něm navrhne zřízení Fondu na obnovu Ivanského jezera. Město by do něj mohlo vložit část peněz z přebytku hospodaření za rok 2025. „Do června očekávám podpis smlouvy s Povodím Labe, jak se bude město na revitalizaci podílet,“ nastínil starosta další postup.

Podle generálního ředitele Povodí Labe Mariána Šebesty je už připravená dokumentace pro vydání rozhodnutí o umístění stavby, projektová dokumentace, povolení na těžbu sedimentů i stavební povolení na demolici stávající hráze. Stavba by mohla začít příští rok a trvat tři roky. Během té doby bude nutné odtěžit a odvozit tři tisíce nákladních vozů bahna.

Výběr článků

Načítám