Článek
„S ohledem na to, že s činností horolezců nejsou v této oblasti závažnější problémy, jsme se rozhodli na podnět Českého horolezeckého svazu povolení prodloužit, a nikoli na pět let, jak tomu bylo dosud, ale na deset let,“ řekl Novinkám vedoucí správy chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Kmet. Připomněl, že pro lezení v Pavlovských vrších platí nadále přísná pravidla.
Předně je povoleno vždy jen v druhé polovině roku, tedy od 1. srpna do konce prosince. V první půlce ve skalách hnízdí vzácní ptáci, například krkavci nebo sokoli. Zakázány jsou hromadné výstupy. Každé z horolezeckých akcí se smí účastnit do pěti osob. Leze se jen za dne.
Nejstarší lezecký terén na Moravě
Za objevitele a první systematické lezce na Pálavě jsou považováni brněnští inženýři Hermann a Alois Bodovi, kteří Pálavu objevili v roce 1899. Bratři vylezli cesty jako Alfa a Jasanová na Trůn a Dělící věž. Lezecké aktivity na Pálavě sloužily brněnským alpinistům k přípravě na náročnější výstupy v Alpách. Dochovaly se i sto let staré pohlednice s lezci na Pálavě.
První průvodce Pálavou byl zpracován v roce 1926 Rudim Neumannem, k němuž Alois Bod dodal své poznámky. Dnes patří Pálava k nejvyhledávanějším turistickým oblastem v ČR.