Hlavní obsah

Už máte zimy dost? Letoviska v Keni jsou díky charterovým letům dostupnější

5. 2. 2011, 15:16

Keňa leží na východním pobřeží jižní Afriky omývaná průzračnou vodou Indického oceánu. Bílý písek na plážích tu střídají savany, pláně, lesy, hory a jezera. Podél pobřeží se táhne dlouhý korálový útes, kde při šnorchlování objevíte, že ne všechno bohatství se skrývá na pevnině. Že to zní v tom to počasí nedostupně? Omyl, vyberte si některý z výhodných charterových letů cestovních kanceláří a za pár dnů si můžete nožky smáčet na malebné pláži.

Článek

A potom, co se vydáte i na safari, okouzlí vás Keňa tak, že se sem budete chtít vrátit a vzpomenete si na ni pokaždé, když na dveře opět zaklepe zima. Do Keni je totiž nejlepší vyrazit právě v toto zimní období.

K severní části keňského pobřeží by se měli vydat hlavně milovníci přírodních úkazů. Blízkost korálového útesu a střídání odlivu s přílivem tu každých šest hodin dělají divy. Při odlivu totiž voda ustoupí až k útesu a odkryje tak jinak nedostupné dno. Při procházce po něm pak nakouknete do podmořského života, který se odehrává v prohlubních zatopených vodou.

Jih proti severu

Mořská voda a africké slunce se nejpříjemněji vychutnávají při relaxu na plážích. Nejlepší z nich jsou v letoviscích Bamburi nebo Kikambala. Zatímco si hosté v Bamburi užívají hlavně blízkost druhého největšího města Keni Mombasy, Kikambalu vyhledávají hlavně příznivci golfu. Rodiny s dětmi pak nejčastěji vyráží k městu Malindi, kde není noční život tak bouřlivý a v blízkosti je národní park Malidni Marine.

Oproti divočejšímu severu je jih spíše poklidným centrem klasických dovolených. Pláže s jemným bílým pískem a lepší možnosti pro koupání většině návštěvníků bohatě stačí. Nejkrásnější pláží jižní části pobřeží je Diani. Hotely kolem něj jsou sice dražší, za to ale luxusněji vybavené.

Korálový útes, který lemuje keňské pobřeží je příhodnější prozkoumat právě na jihu. Lepší jsou tady podmínky i pro další vodní sporty jako windsurfing a ve větší míře než na severu jsou tu k dispozici potápěčská centra a školy.

Mount Kenya – led na rovníku
Když v hlavním městě Nairobi zvednete hlavu a zadíváte se na k severu, uvidíte 130 kilometrů vzdálenou Mount Kenya. Přestože leží téměř na rovníku, zdobí její vrchol sníh a led. Díky vysoké kvalitě výstupových cest je také častým turistickým cílem.

Příroda a víc

Pokud si myslíte že bohatství Keni spočívá pouze v přírodě, chyba lávky. Na seznamu UNESCO je totiž kromě jezera Turkana a nejvyšší hory Mount Kenya zapsáno ještě staré město Lamu a posvátné lesy Mijikenda Kaya.

Lamu je nejstarší svazijské město na jihovýchodě Afriky a příští rok oslaví deset let na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Lesy Mijikenda Kaya skrývají opevněné vesnice kmene Mijikenda.

Příběh o věrném přátelství hrocha a želvy
V roce 2004 došlo v Indickém oceánu k zemětřesení, které si vyžádalo mnoho obětí i ze zvířecí říše. Mládě hrocha Owen při něm přišlo o své rodiče a ujali se ho v Hallerově parku v Keni, kde mu vyčlenili výběh s rybníčkem a 130 let starou želvou Mzee (ve svahilštině to znamená Starý moudrý muž). Než se Mzee nadál, stal se hroším opatrovníkem a jejich přátelství poutalo zájem médií až do roku 2007, kdy musel Mzee výběh opustit.

Když do Afriky, tak na safari

Keňská příroda je výstavní skříní celé Afriky. Nejlépe do ní nahlédnete na výletě v jednom z keňských národních parků. Při plánování je ale třeba myslet na to, že jeden den nestačí. Nocovat v divočině „pod širákem“ je mírně řečeno nesmysl a proto je v každém parku minimálně jeden kemp.

Pokud si při tom slově představíte skupinku stanů, kde vám na nohy táhne a jedna sprcha připadá na deset návštěvníků, můžete se s klidem spolehnout, že kempy v Keni jsou na jiné úrovni. Luxusní stany nebo chaty vybavené sprchou a restaurace konkurující městským standardům jsou tu samozřejmostí.

A vybírat lze i ve způsobu, jakým safari procestujete. Záleží na každém, jestli dá přednost výhledu z otevřeného terénního vozu nebo letadla. Pokud vás tedy láká strávit krásné chvíle odpočinku na krásných plážích a k tomu zažít i trochu dobrodružství v přírodě, kdy lze neopakovatelným způsobem okusit ryzí Afriku, je Keňa a safari skvělou volbou. A pokud ani to nebude stačit, dá se na několik dnů zaletět i na blízký ostrov Zanzibar.

Další keňské zajímavosti
Jezero TurkanaLeží na východě země a severním cípem zasahuje do Etiopie. Národní parky kolem jezera jsou díky své přírodní jedinečnosti zapsány na seznamu UNESCO. Jejich výjimečnost z nich dělá venkovní laboratoř pro studium rostlin i živočichů.
Mombasa Druhé největší město Keni leží z větší části na ostrově spojeném s pobřežím několika mosty. Ostrov je zároveň symbolickým dělítkem severního a jižního pobřeží. Mombasa je město rušného nočního života plné diskoték a barů.
Hallerův park Hallerův park je rezervace podobná zoo i safari a je také největší v Mombase. Vedle cementárny tu žije nespočet druhů zvířat od plazů přes hmyz a návštěvníci si mohou prohlédnout i botanické zahrady.

Čtěte dále:

Nedávno jsme psali také o nákupním festivalu v Dubaji, Mosambiku, Thajsku z netradičního úhlu pohledu, polynéském atolu Manihi, Kavkaze nebo potápění se žraloky na ostrově Moorea. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky Exotika.

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do Keni

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Keni:

Při jedenáctidenním pobytu v Keni poznáte africkou přírodu i kulturu a užijete si luxusní služby i kvalitní stravu.

Podle svých požadavků si můžete sestavit zájezd a užít si pravý relax na pobřeží nebo se vydat na nezapomenutelné safari.

Využijte možnosti poznat na jedné dovolené tři africké země. 16 dní v rytmu toho nejlepšího, co Afrika nabízí.

Autor: Petra Novotná & ESO travel

Anketa

Co je pro vás v Keni největším lákadlem?
Unikátní příroda a safari
79,7 %
Možnost slunit se na afrických plážích
6,8 %
Potápění v okolí útesu
4,9 %
Místní od té naší naprosto odlišná kultura
8,6 %
Celkem hlasovalo 651 čtenářů.

Praktické informace

Podmínky vstupu

Vízum pro vstup do Keni lze získat buď na keňském velvyslanectví v Haagu nebo na velvyslanectví Velké Británie v Praze. V zájmu podpory cestovního ruchu byly v červnu loňského roku sníženy poplatky za víza o 50 procent. Jednorázové vstupní vízum teď stojí 25 dolarů nebo 20 eur a lze ho vyřídit i po příletu. Poplatek se nemusí platit za děti do 16 let.

Let

Evropské letecké společnosti nejčastěji využívají mezinárodní letiště v hlavním městě Nairobi nebo mezinárodní letiště v Mombase. Protože se Keňa stala oblíbenou destinací, létají sem často i charterové lety.

V Keni se jezdí vlevo a kvůli špatnému stavu silnic by měl za volant sednout jen zkušený řidič. Nejkvalitnější a nejspolehlivější autopůjčovny bývají na letištích.

Očkování

Keňské úřady sice po cestujících z Evropy nevyžadují mezinárodní očkovací průkaz, ale hrozbu žluté zimnice a malárie nelze brát na lehkou váhu. Před odjezdem vám nejlépe poradí na hygienicko-epidemiologické stanici.

K ošetření pacienta vyžadují v Keni pojištění u renomované pojišťovny a to i v akutních případech.

Další informace

Platnou měnou je keňský šilink, za jeden americký dolar jich dostanete přibližně sedmdesát.

Po příletu do Keni si posuňte čas o dvě hodiny dopředu.

Úředním jazykem je svahilština a angličtina, v hotelech se někdy domluvíte i německy.

Související témata:

Související články

Výběr článků