Hlavní obsah

Egypt pro turisty poprvé otevřel Lomenou pyramidu v Dahšúru

15. 7. 2019, 11:29

Egypt pro návštěvníky poprvé otevřel 4600 let starou Lomenou pyramidu faraona Snofrua, která leží v nekropoli Dahšúr jižně od Káhiry. Oznámil to egyptský ministr pro památky Chálid Ananí. Egypťané chtějí zpřístupněním jedné ze svých nejstarších zachovaných pyramid, která získala název díky neobvyklému tvaru, nalákat turisty z přeplněné Gízy na méně známá místa, uvedla agentura Reuters.

Foto: Profimedia.cz

Lomená pyramida je jednou z nejstarších v Egyptě.

Článek

Dahšúr leží asi 80 kilometrů jižně od Káhiry. Tamní sto metrů vysokou Lomenou pyramidu si dal postavit zakladatel 4. dynastie faraon Snofru.

Za svůj název vděčí tomu, že její stěny se asi v polovině výšky lámou do tupějšího úhlu. Ačkoli dahšúrské pyramidy jsou s mnohem proslulejšími pyramidami v Gíze na seznamu světového kulturního dědictví, který sestavuje Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), jezdí do pouště mimo Káhiru jen zlomek turistů.

Úřady se domnívají, že díky zpřístupněním vnitřních prostor Lomené pyramidy a jedné z vedlejších hrobek bude Dahšúr pro turisty atraktivnější.

Návštěvníci budou moci vstoupit do Snofruovy pyramidy severním vchodem a projít úzkou osmdesátimetrovou chodbou do dvou podzemních komor. Udělají si tak přesnější obrázek o konstrukci stavby, která je podle odborníků příkladem prvního pokusu o postavení pyramidy s hladkými stěnami.

Reklama

Související témata:

Výběr článků