Článek
Jediná fotka na sociálních sítích dokáže občas zapříčinit hotovou katastrofu. Snímky Caló des Moro turisty motivovaly k návštěvě, u pláže denně parkovalo i na 1200 vozidel, uvádí s odkazem na starostku nedaleké obce Santanyí Mariu Ponsovou server Independent. Situace rozlítila místní, kteří loni v červnu na pláži protestovali a turisty vyháněli.
Vláda Baleárů doufala, že influenceři pomohou cestovní ruch odklonit na méně frekventovaná místa, ta ale vlivem příspěvků na Instagramu a TikToku nakonec praskala ve švech. Mluvčí turistického úřadu proto minulý týden přiznal, že se plán zcela minul účinkem. Fotky zátoky se musely stáhnout z oficiálního webu a lokalita se zcela přestala propagovat.
Protesty nekončí
S masovým cestovním ruchem a přetíženou infrastrukturou bojuje kromě Mallorky také Ibiza, kde místní protestovali v březnu. Balvany opevnili populární vyhlídku Es Vedra a vztyčili kolem cedule se zákazem vstupu. Obyvatele rozčiluje i to, že návštěvníci parkují, kde se jim zlíbí, často na soukromých pozemcích, a pak se v davech vydávají pozorovat západ slunce.
Protesty proti masovému cestovnímu ruchu se napříč celým Španělskem konají v posledních zhruba dvou letech. Dějištěm je mimo jiné Barcelona, San Sebastián, Baleáry anebo Kanárské ostrovy. Na nich se demonstrovalo i během května.