Hlavní obsah

Baleáry už nestojí o influencery. Loni kvůli fotkám ohrozili malebnou zátoku

1:42
1:42

Poslechněte si tento článek

Vláda Baleárských ostrovů už nebude k propagaci krás využívat influencery. Chce tak dostat pod kontrolu takzvaný selfie turismus, kvůli němuž jsou některá malebná místa přetížena návštěvníky, kteří lační po dokonalých fotkách. Je to příklad zátoky Caló des Moro, na kterou loni v létě mířily až čtyři tisíce lidí denně, přestože jich pláž pojme jen sto.

Foto: Profimedia.cz

Zátoka Caló des Moro byla loni v létě přetížená.

Článek

Jediná fotka na sociálních sítích dokáže občas zapříčinit hotovou katastrofu. Snímky Caló des Moro turisty motivovaly k návštěvě, u pláže denně parkovalo i na 1200 vozidel, uvádí s odkazem na starostku nedaleké obce Santanyí Mariu Ponsovou server Independent. Situace rozlítila místní, kteří loni v červnu na pláži protestovali a turisty vyháněli.

Vláda Baleárů doufala, že influenceři pomohou cestovní ruch odklonit na méně frekventovaná místa, ta ale vlivem příspěvků na Instagramu a TikToku nakonec praskala ve švech. Mluvčí turistického úřadu proto minulý týden přiznal, že se plán zcela minul účinkem. Fotky zátoky se musely stáhnout z oficiálního webu a lokalita se zcela přestala propagovat.

Protesty nekončí

S masovým cestovním ruchem a přetíženou infrastrukturou bojuje kromě Mallorky také Ibiza, kde místní protestovali v březnu. Balvany opevnili populární vyhlídku Es Vedra a vztyčili kolem cedule se zákazem vstupu. Obyvatele rozčiluje i to, že návštěvníci parkují, kde se jim zlíbí, často na soukromých pozemcích, a pak se v davech vydávají pozorovat západ slunce.

Protesty proti masovému cestovnímu ruchu se napříč celým Španělskem konají v posledních zhruba dvou letech. Dějištěm je mimo jiné Barcelona, San Sebastián, Baleáry anebo Kanárské ostrovy. Na nich se demonstrovalo i během května.

Související témata:

Výběr článků

Načítám