Hlavní obsah

Audiostezka vypráví příběhy památných stromů

9. 1. 2015, 9:46
Právo, Lucie Fialová

Dopídit se historie stromu bývá velice složité, je to takové detektivní pátrání, jak popisuje dendrolog Aleš Rudl, který se podílel na vzniku první pražské audiostezky v Praze 12. Zájemce provede po památných stromech, jež se tyčí na území městské části.

Foto: Profimedia.cz

Každý strom má svůj životní příběh. Některé si zájemci mohou poslechnout díky nové audiostezce. Ilustrační foto

Článek

Návštěvníci nemusejí informace číst z obvyklých dřevěných tabulí, nýbrž si je pohodlně vyslechnou přes mobilní telefon.

„Normálně jsou lidé zvyklí na velké infopanely, ale tady, u památných stromů, jsou jenom menší destičky s nejzákladnější informací. Pak je tam QR kód, který po načtení mobilním telefonem ukáže webovou stránku s audiosouborem, jenž si návštěvníci můžou přehrát,“ říká k netradiční naučné stezce Rudl, který intenzivně pátrá v kronikách, archivech, literatuře, zpovídá pamětníky, místní občany, aby získal potřebné údaje.

V povídání se pak turisté dozvědí životní příběh stromu i historii místa, kde se po staletí nachází. Například dub, který stojí v polích mezi Točnou a Cholupicemi, si zahrál v oblíbené pohádce Antonína Moskalyka Třetí princ. „V 11. minutě kolem běží děti k nedalekému rybníku,“ připomíná dendrolog a odborník na památné stromy.

Lidé hledají nové, zajímavé kanály, jak se o přírodě něco dozvědět.
Aleš Rudl, dendrolog

Dřevina, podle obvodu kmene devadesátiletá, má krásný tvar koruny a je to esteticky hodnotný jedinec. „Přežil kolektivizaci, když se rozorávaly meze, byl ušetřen a dodnes zdárně roste,“ přiblížil jeho historii Rudl.

Zajímavé jsou podle něj hraniční duby na okraji Cholupické bažantnice, které tam rostou snad 250 let. Jedná se o nejmohutnější stromy v celé Praze 12 s obvodem kmenu kolem 4,5 metru. Trasa měří osm kilometrů, obsahuje šest zastavení. Lze ji zdolat jak s kočárkem, tak na kole. Nejlepší je dojet autobusem do Cholupic, první panel se nachází u hospody U Čámrse.

Cesta vede k Cholupické bažantnici, směřuje na Točnou a potom lesem až dolů k řece ke Komořanskému zámku. Většinou vede z kopce, mapu je možné stáhnout na webu prazskestromy.cz. „Lidé hledají nové, zajímavé kanály, jak se o přírodě něco dozvědět,“ poukazuje Rudl na to, že nová stezka je oblíbená.

Legenda mluví o králi

V Praze se nachází na 200 památných stromů. „Máme vytipované další trasy, na kterých bychom rádi realizovali audiostezku, pokud tento pilotní projekt bude mít u lidí úspěch,“ řekla Irena Oupicová za pražské brontosaury, kteří nápad z Brna do metropole přenesli.

Nejvíce je památných dubů, následují lípy, jasany a platany. Nejmohutnějším a pravděpodobně nejstarším je Dub Karel, rostoucí v zámecké oboře v Kolodějích, který podle pověsti vysadil císař a král Karel IV. Vše o stezce se dozvíte zde.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků