Hlavní obsah

Spojili síly s vědci a ze starého oblečení začali vyrábět nábytek na grilování

3:09
3:09

Poslechněte si tento článek

Nepotřebné oblečení, vyhozené zbytky hadrů a další textil, který by končil jako odpad, našel nové využití. Liberečtí vědci spojili síly s firmou zabývající se sběrem, tříděním a recyklací odpadu a z nepotřebných textilií vyrobili zahradní nábytek vhodný na grilování.

Foto: Archiv výrobce

Zahradní nábytek na grilování vyrobený z odpadního textilu

Článek

Na projektu pracovali společně rok, než připravili materiál a vyrobili první kousky na zahradu. Gril, umyvadlo a sporák jsou součástí modulární zahradní kuchyně, která je pro své vlastnosti ideální pro využití v exteriéru. Díky novému materiálu je takřka bezúdržbová, velmi odolná vůči teplotám, dešti, slunečnímu záření i hmyzu a neabsorbuje vlhko.

Novinku vyrobili ve firmě Dimatex CS ve Stráži nad Nisou, kde už zkušenosti s využitím odpadního textilu mají, neboť jej využívají třeba k výrobě městského mobiliáře, tedy třeba odpadkových košů nebo laviček. Na vývoji materiálu se podílela katedra hodnocení textilií Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci.

„Projekt modulární kuchyně vznikal formou brainstormingu. Spolu s firmou jsme vyladili ideální technické řešení a ve spolupráci s externím designérem Lukášem Ráčkem jsme navrhli i jednotlivé moduly včetně jejich designu,“ popsal vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní TUL Roman Knížek.

Katedra se chopila konstrukčního řešení i designového návrhu.

„Díky tomu se rychlost vývoje produktu znásobila. Specialisté z katedry ve spolupráci s designérem tak 100% splnili zadání, totiž aby pořízení zahradní kuchyně bylo pro české domácnosti levnější a dostupnější. Do budoucna počítáme s rozvojem projektu o další moduly,“ uvedl Lukáš Killar, jednatel výrobní společnosti.

Nápad nabízí možnost využití textilního odpadu

Přidanou hodnotou, která stojí v pozadí úspěšné spolupráce, je využití textilního odpadu, který je globálním problémem. Jak vyplývá ze shrnutí obsaženého ve Strategii EU pro udržitelné a oběhové textilní výrobky z roku 2023, množství textilního odpadu na celém světě se nyní pohybuje okolo 92 milionů tun vyprodukovaných za rok, z něhož naprostá většina končí na skládkách.

Foto: Dimatex CS

Granulát a rozsekaný textil, z nichž se vytvoří finální materiál.

„Ročně sesbíráme v České republice okolo 10,5 tisíce tun oblečení a textilu. Naše mateřská firma Vive Innovation vyrábí z odpadové části textilu a LDPE granulát, který je výchozí surovinou pro prkna, konstrukční profily a pro naše produkty. Na výrobu venkovní kuchyně využijeme přibližně 220 kg odpadového textilu a 145 kg LDPE. Cyklus se tím však neuzavírá, protože materiál je dále plně recyklovatelný,“ upozorňuje Killar.

Foto: Dimatex CS

Z textilu se vyrobí materiál, který lze zpracovávat podobně jako dřevo.

Zahradní kuchyně, které pomáhají snižovat ekologické dopady nadměrné produkce textilu, jdou právě na trh a s nimi i know-how se značkou Technické univerzity v Liberci.

„Oceňuji důvěru, se kterou se firmy obracejí na univerzitu s konkrétní výzvou nebo zadáním. Je to pro mě známka vysokého renomé, které TULka ve společnosti má. Jsem rád, že i v tomto případě jsme nezklamali a něco konkrétního právě ožívá a dostává se k široké veřejnosti,“ dodal Knížek, jehož katedra si na úzké spolupráci s firmami zakládá.

Spolupracuje dále například s výrobci spacáků s nanomembránou, podílela se na vývoji menstruačních kalhotek či na výrobě speciálního vaku s nanomembránou pro fotbalisty apod.

Výběr článků

Načítám