Hlavní obsah

Ptačí krmítka na zahradě

27. 1. 2011, 17:24
Novinky, Iva Tvrzová, časopis Chatař a chalupář

Až budete v zimě sedět v příjemně vytopené světnici a okolí bude odpočívat pod sněhovou peřinou, nezapomeňte na malé ptáčky. Od jara do podzimu vám na zahradě sbírali škodlivý hmyz a zpříjemňovali vám pobyt venku svým zpěvem. Měli byste jim to oplatit a obstarat pro ně něco do zobáčku, protože v zimě to mají se sháněním potravy o moc těžší.

Článek

Myslete proto na ptáčky včas a pořiďte pro ně vhodné krmítko. Existuje mnoho typů v různém provedení. Vybírat můžete nejen podle vzhledu, ale i podle toho, čím chcete zpěváčky krmit. Na jablíčka a na koule se zrníčky jsou určeny jednoduché držáky, do nichž se pochoutka upevní nebo vloží a které se zavěsí na strom.

Ti, kteří rádi pozorují malé zpěváčky, si mohou pořídit lehké krmítko, které se pomocí přísavek připevní přímo na sklo okna. Otevřenou zadní stěnou krmítka pak mohou zblízka sledovat ptáčky při jejich hostině. Další zajímavý typ krmítka, tzv. bistro, má tvar ptačí budky. Mezi podlážku a stříšku se jednoduše nasune pevný blok zrní a semínek.

Krmítka zavěšujeme na větve stromů, nebo je upevňujeme na sloupky. Měla by ale být nainstalována tak, aby se do krmítka nedostala kočka ani jiná malá šelma.

V obchodech, i těch internetových, na místních trzích a dalších akcích určitě objevíte vhodné krmítko pro svou zahradu. A ti šikovní si ho samozřejmě mohou vyrobit sami.

Reklama

Související články

Jak v zimě pohostit hladové ptáčky

24. 12. 2010, 9:00

Ptáčkům, kteří nemají to štěstí odletět si na několik měsíců někam k jihu, nastávají těžké časy. Přírodních zdrojů potravy rychle ubývá, je tedy na nás...

Je řada na nás

9. 1. 2011, 14:28

Právě nyní máme příležitost odvděčit se opeřencům za celosezónní výpomoc v boji proti škůdcům na naší zahradě. Musíme ale trochu vědět, jak na to.

Výběr článků