Hlavní obsah

Muškátové dovádění nejen za okny

29. 6. 2021, 12:36
Právo, Hana Šmidrkalová

Kdyby se vypsala hitparáda balkonovek, bez problému by dobývaly přední příčky. Těší se po generace obrovské oblibě, aniž by ztratily šarm ve svých barvách, tvarech květů i listů. Ba naopak! Dokonce dokážou i nádherně vonět, třeba po citronu. Takové jsou muškáty (Pelargonium).

Foto: Pelargonium for Europe

Tradice na moderní terase. Ani městské prostředí kráse muškátů neunikne. V působivé kombinaci s exotickými rostlinami, doplněné komorním doprovodem liánovitého trubače vzniklo posezení respektující milé soukromí.

Článek

Jak se dočkat bohatých květů

Muškáty umístěte ven zpravidla po ledových mužích v době, kdy denní teploty přesahují 10° a v noci již nehrozí přízemní mrazíky.

Muškáty pocházejí z Jižní Afriky. Dopřejte jim tedy teplá místa s přímým sluncem, přívětivý mírný stín nevadí.

Mají dostatek místa? Pak se jim bude dobře dařit. Hlavně, že se netísní! Chcete-li jich mít více v jednom větším truhlíku, dopřejte rostlinkám 20 cm rozestup.

Potřeba zálivky se zvyšuje spolu s teplotami a začátkem kvetení. Truhlíky musejí umožňovat odtok přebytečné vody. Jestliže je parno, zalévejte menším množstvím vody ráno i večer. Platí jednoduché heslo: vlhká zemina prospívá, mokrá devastuje.

Foto: Pelargonium for Europe

Trocha rozkvetlé poezie v koutě. Není nad příjemné chvíle meditace nebo četby v přívětivém zákoutí.

Pamatujte na výživu: hodí se použít speciální substrát na muškáty opatřený množstvím hnojiva s postupným uvolňováním. Teplota zeminy v truhlících je ale v létě často vyšší, proto jednou týdně použijte do zálivky hnojivo pro muškáty a další kvetoucí rostliny. Od září hnojení postupně snižujte.

Zažloutlé listy a odkvetlé květy pravidelně odstraňujte uštípnutím, podpoříte tak další kvetení i pěknou vizáž rostliny.

Chcete se z letošních muškátů těšit i příští rok? Před prvními mrazíky rostliny zastřihněte zhruba na 15 cm a přeneste je domů na světlé místo chráněné před mrazem, ideální teplota je 5 až 10 °C. Můžete i odstranit listy, snížíte tím riziko napadení škůdci. Snižte zálivku na minimum, skoro na ni „zapomeňte“.

Muškáty nabídnou barevnou hostinu

Zahrada

Po přezimování (od února) dejte rostlinám novou zeminu a začněte s pravidelnější zálivkou, od dubna, jestliže nemrzne, už je přes den zkoušejte nechat venku. Pozor ale na jarní přímé slunce, spálilo by je.

Pohrajte si s nimi kreativně

Muškáty efektně ozdobí parapety oken, zábradlí balkonů i lodžií, stupně schodišť, zavěsit je v květináčích můžete i na vrata, v drhaných závěsech ozdobí okna i zápraží, seskupené na štaflích či paletách můžou vytvořit působivou rozkvetlou kaskádu. Tvořivému dovádění se meze nekladou, buďte hraví!

Foto: Pelargonium for Europe

Po venkovsku, ale přesto jinak! Že vaše babička mívala muškáty vždycky jen na okenním parapetu? Ani kreativní závěs v oknech kouzlu venkova neuškodí.

A proč jsou tak oblíbené?
Prominou pěstitelské chyby, jako je třeba výpadek v zálivce či přihnojování (jen přemokření nesnesou a hrozí jim uhnití kořenů).
Kvetou nepřetržitě celé léto, i když je vedro k zalknutí, či naopak deštivo a chladno.
Díky šlechtitelům nabízejí neuvěřitelnou škálu barev: odstíny od bílé přes lososovou, růžovou až po červenou (jen v modrém zbarvení je zatím ještě nikdy nikdo neviděl).
Dovedou být krásné od jara do podzimu.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související témata:

Související články

Rozkvetlá fantazie jménem muškát

1. 6. 2019, 7:42

Umíte si představit léto bez záplavy muškátových květů před okny? Asi ne! Není to však jediné místo, kde muškáty uplatňují své půvaby.

Výběr článků