Hlavní obsah

Je čas do toho říznout

Novinky, Dana Novotná

Listopad nedostal své jméno nadarmo. Listnaté stromy i keře shazují své hřívy a odhalují nahotu větví. A to je ideální příležitost k prosvětlování příliš hustých korun nebo napravování zanedbaných a špatně rostlých keřů.

Článek

Zahradní dřeviny na našich zahradách jsou z větší části opadavé a právě pro ně je pozdní podzim začátkem období vegetačního klidu, kdy je nejvhodnější příležitost k prořezávce.

V tomto čase, ještě než začne mrznout, je nejčastější takzvaný zmlazovací řez. Tedy hluboký řez, díky kterému můžete „narovnat“ i křivě rostoucí a jinak nešikovně stavěné stromky a keře. „Většina stále zelených a opadavých rostlin s radikální prořezávkou v tomto období nemá problém,“ říká zahradník Petr Drahoš. „Pozor si je třeba dát jen na jehličnaté dřeviny. Pokud budete stříhat do starého dřeva, mohou vzniknout nevzhledné hnědé plochy, na kterých už pak nic zeleného nenaroste.“

Zmlazovací řez

Jak takový zmlazovací řez vypadá? Pokud chcete vzít omlazení keře z gruntu, musíte ho sestříhat na výšku kolem půl metru. „Hlavně mějte na paměti, že takový zásah musí být pro rostliny šetrný. Takže žádné pižlání, ale přesný řez. „Pro takový účel bych doporučoval nůžky, které mají vrchní pohyblivé ostří vyrobeno z vysoce kvalitní oceli,“ doporučuje Drahoš. „ Některé modely mají navíc ostří potaženo speciální vrstvou, která podstatně sníží tření při pronikání čepele dřevem. Takže lidově řečeno rostlinu zbytečně netrápíte.“ Při výběru správných nůžek je kromě použitých materiálů potřeba věnovat pozornost i tvaru. „Z mého pohledu je nejpraktičtější tvar háku, protože v takovém případě drží nůžky při střihání větev opravu pevně,“ dodává Zahradník.

Dobrou službu při prořezávce udělají i jednoruční pily. Měly by mít ostrý pilový list a účinný tvar zubů, které zajistí přesné řezání syrového dřeva. Pro pohodlnou práci si je třeba vybrat nářadí s dobře ergonomicky tvarovaným držadlem, nejlépe opatřené měkkým povrchem pro pohodlné držení.

Nový sestřih pro živé ploty

Novou podobu můžete právě teď dát i starým živým plotům z listnatých dřevin a tisů. „Nejprve je dobré ořezat jen jednu stranu, třeba ze strany od plotu. Zachováte si tak základní funkci plotu, tedy ochranu před nechtěnými pohledy. Rostliny se po zákroku brzy vzpamatují a zkrácená místa rychle zarostou. Do obnovy druhé strany se pak můžete pustit příští rok.“

Šikovným trikem, jak udržet správný tvar a linii žitého plotu, je využití obyčejného provázku. Napněte ho podle potřeby tam, kde chcete mít hranici rostlin, a co přesahuje, to odstraníte.

Na větší plochy je lepší už vzít na pomoc plotové nůžky, které mohou být s elektrickým, akumulátorovým nebo benzínovým motorem. Elektrické najdou uplatnění tam, kde je dobrý přístup ke zdroji energie. Akumulátorové se hodí nejen pro přesné tvarovací střihy a s benzinovými můžete pracovat všude. Různou délku mají i délku řezné lišty. „Obecně platí, že krátké lišty jsou vhodné na přesné tvarování keřů, dlouhé si dobře poradí s úpravou rozsáhlejších ploch,“ vysvětluje Drahoš

Čas pro štěpkovač

Po zkracování na zahradě zbude halda větví, které můžete ještě zužitkovat v zahradním drtiči, který dokáže zpracovat i větve o průměru 8 cm, nebo štěpkovači. „Drtič větve zpracuje ne jemnou drť, kterou využijete jako mulčovací materiál nebo do kompostu. Štěpkovač větve naseká na drobné špalíky, kterými můžete posypat pěšiny i záhony. Nebo je můžete namíchat s dřevem při topení v kamnech.“

Reklama

Související články

Na zahradním odpadu se dá vydělat

Máte s nadcházejícím podzimem pocit, že vás zahradní odpad z vaší zahrady zavalí, protože nevíte kam s ním? Snadná pomoc. Rozdrťte ho a ještě na něm vydělejte.

Listopadový úklid zahradě svědčí

Napadlo vás, že s krátícími se dny už budete jen odpočívat doma a na zahrádce začnete pracovat třeba až v březnu? Tak na to zapomeňte. Aby si vaše zahrada měla...

Výběr článků

Načítám