Článek
Zdi a ploty rozšiřují paletu pěstovaných rostlin o popínavé druhy. Bez pomoci se vzhůru šplhá přísavník s břečťanem a půvabnou hortenzií řapíkatou. Oblíbenci, jako jsou plamének, vistárie, růže, zimolez, chmel a povíjnice se neobejdou bez popínací opory.
Rostliny vysazené v těsné blízkosti zdi zjemní její strohé linie a přispějí k plynulému začlenění do okolí.

Výklenky, eventuálně police zeď oživí a dovolí sem umístit zdobné předměty.
Zeď s výklenky či policemi můžeme pojmout jako výstavní plochu pro sbírku sukulentů, starodávného náčiní či smaltovaných nádob po babičce.
Oživující prvky
Tvůrčí náboj dodají originální mozaiky. Kromě klasických střepů lze použít i mušle. Někdy stačí nátěr v nezvyklé barvě.

K cihlové zdi se hodí romantický zahradní kovaný nábytek. Zrcadlo promítá obrázky z okolí a prostor opticky prohlubuje.
Zavěšené zrcadlo otevírá další dimenzi. Když ho šikovně nastavíme, vyvoláme optickou iluzi pokračujícího prostoru. Stinné kouty efektně prosvětlí. Světlo přinesou i lampy a lucerny.
Korunu zdi zpestří odolné netřesky či zvonky nebo plastika nějakého zvířátka.
Řešení
Nejdřív je zapotřebí barevně sjednotit povrch dřevěných dílců s cihlami, aby celá kulisa hrála příjemně teplým terakotovým odstínem. V samém středu visí zrcadlo, které jednolitou plochu opticky rozvolňuje a prosvětluje v odpoledních hodinách, kdy už sem nedosáhnou sluneční paprsky. Aby do skleněné plochy nenalétávali ptáci, stojí před ní sloupek s dekorativní hliněnou amforou.

Před proměnou: Masivní oplocení sice nabízí perfektní ochranu, ale působí fádně. Škoda je i nevyužité plochy táhnoucí se podél 5 m dlouhé zdi.
Okraje zrcadla jsou skryté pod přísavníkem 3, který se po oplocení bez pomoci šplhá závratnou rychlostí. Ještě než na podzim opadá, rozzáří se jeho listy jako rudé ohníčky. Plaménky 2 vysazené u paty zdi nacházejí oporu na kovaných trelážích.

Plastika zajíce usazená na koruně zdi svědčí o tvůrčí a veselé povaze majitele zahrady.
Jednoduché bílé květy se na černém podkladu dokonale vyjímají. Královnou tohoto návrhu je vistárie 1 ověnčená hrozny bílých voňavých květů, které předvádí dřív, než plně rozvine listy. Výhony ovíjejí ocelová lanka natažená vodorovně přes celý plot.
Rabátko táhnoucí se podél zdi měří na šířku jeden metr a uprostřed ho na dva díly dělí stejně široká ploška z říčních oblázků. V identické výsadbě se po obou stranách objevují zimostrázy 7 tvarované dokulata, které místu propůjčují svěže zelenou barvu i v zimním období.

Návrh - díky popínavkám, přilehlým rabatům a šikovně zvoleným doplňkům se ze zdi stane přitažlivá součást zahrady.
Za nimi na vysokých lodyhách rozkvétají stejně dokonalé koule okrasných česneků 8 složené ze stovek fialových hvězdiček, jež plní okrasnou funkci i v suchém stavu. Po odkvětu je vystřídají trvalky vybrané podle libosti, třeba řebříčky či třapatkovky. Většinu plochy v rabátku vyplňují opadavé listnaté keře.
Nízký trojpuk 6, bohatě kvetoucí vajgélie 5 a fascinující odrůda tavoly kalinolisté 4, která za své zaoblené křivky vděčí pravidelnému zásahu nůžek. Mezi dřevinami je dostatečný odstup, aby se mohly rozvinout do plné krásy.

Navzdory jejich skromné povaze nepohrdnou občasnou dávkou rozleželého kompostu rozprostřeného v oblasti nad kořeny. Jelikož většina rostlin nese květy výlučně v bílé nebo růžové barvě, získává místo romantický ráz. Celá kompozice vypadá pohádkově od května do června, kdy je v plném květu.
Seznam rostlin
1 Vistárie čínská (Wisteria sinensis) Alba - bujná opadavá popínavá rostlina, převislé hrozny, kvete bíle IV-VI, délka výhonů i víc jak 10 m, 2 kusy

1
Roste bujně a vytváří hustý zelený plášť ze zpeřených listů. Pro své i víc jak 10 m dlouhé, ovíjivé, dřevnatějící výhony potřebuje pevnou oporu. Úchvatnou podívanou tato opadavá liána nabízí v dubnu až červnu, když ji ozdobí vodopády dlouhých hroznovitých květenství, která kolem sebe rozšiřují příjemnou vůni.
V létě si kvetení zopakuje, i když jen slabě. Po odkvětu následují dlouhé, sametově zelené trvanlivé lusky. Velikost rostliny regulujeme zpětným řezem v létě a v zimě.
2 Plamének horský (Clematis montana) Frida - časně kvetoucí popínavá rostlina, jednoduché bílé květy, kvete V-VI, v. až 7 m, š. až 3 m, 2 kusy

2
3 Přísavník trojcípý (Parthenocissus tricuspidata) - bujná samopnoucí opadavá liána, tvarované zelené listy, šarlatové podzimní zbarvení, v. přes 10 m, 2 kusy

3
4 Tavola kalinolistá (Physocarpus opulifolius) Diabolo - opadavý keř, purpurové listy, krémová květenství V-VI, zimní plodenství, v. i š. až 3 m, 2 kusy

4
5 Vajgélie (Weigela) Bristol Ruby - opadavý listnatý keř, růžovočervené nálevkovité květy, kvete V-VII, v. i š. okolo 2 m, 2 kusy

5
6 Trojpuk něžný (Deutzia gracilis) - opadavý keř, zelené špičaté listy, květenství bílých zvonkovitých květů, kvete V-VI, v. i š. 1 m, 4 kusy

6
7 Zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens) - stálezelený listnatý keř, malé lesklé listy, skvěle snáší tvarovací řez, tvarovaný dokulata, 2 kusy

7
8 Okrasný česnek (Allium) Purple Sensation - atraktivní cibulovina, velká kulovitá květenství fialových hvězdovitých květů, kvete V-VI, v. 70 cm, 50 kusů

8
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.