Hlavní obsah

V novém interiéru se prolnula česká elegance s trochou Asie

25. 12. 2020, 9:26

Když investorka miluje exotický styl interiérů, etno a boho styl dohromady, je velkým oříškem dostat do nově rekonstruovaného prvorepublikového domu na pražském Žižkově správnou atmosféru. Interiérový designér, smýšlející nad propojením místa, domu a investora, by se mohl snadno vyděsit.

Foto: Iva Hájková a časopis Bydlení mezi panely

V bytě se prolíná prvorepubliková elegance se špetkou Asie.

Článek

Ovšem pokud je investorka naslouchavá a dá designerovi důvěru, může vzniknout splynutí zdánlivě neslučitelné. Byt, kde se kořeny české prvorepublikové elegance prolnou se špetkou Asie a vytvoří moderní, nadčasový a neokázale luxusní byt. Byt, kde jemné pastelové barvy v kombinaci s luxusními materiály působí harmonicky a stylově i v odvážně zvolené minimalistické scéně.

„Dovedete si představit, že povečeříte u oblíbeného jezera, za zády vám šumí rákosí, obklopeni jste typicky žíhanými asijskými skalami a nad hlavou zapadá slunce? Asi ano. Dovedete si to představit v interiéru žižkovského bytu? My jsme se investorce pokusili toto přání splnit,” vysvětluje architektka Iva Hájková.

Architekti vytvořili zcela unikátní stůl, který představuje vodní hladinu. Je vyroben z několika vrstev překližky, která má na sobě drobné vlnky evokující vlnky na jezeře.

Celý stůl je vyřezán do tvaru oblíbeného jezera a díky skleněným nohám jako by levitoval nad zemí. Ke stolu přidali židle z přírodního lýka představující rákosí.

Za zády na stěně je nádherný kus mramorového kamene Statuarieto, který vnáší do prostoru stabilitu, neokázalý luxus a vyjadřuje skálu u jezera. A konečně, nad hlavou svítí prvorepublikový mosazný lustr evokující slunce. Místo obvyklého křišťálu jsou na něm zavěšeny miniaturní skleněné korálky, které reprezentují zapadající slunce nad obzorem. Tato kompozice je stěžejní myšlenkou celého bytu.

Foto: Iva Hájková a časopis Bydlení mezi panely

Architekti vytvořili zcela unikátní stůl, který představuje vodní hladinu.

Z praktického hlediska je byt velmi nenáročný na údržbu, většina věcí je ukryta ve vestavbách a skryté šatně. Byt je originálem do posledního detailu, převážná většina vybavení je navržena na míru, včetně úchytek, nožiček, kování.

Všechny úchytky, nožky k nábytku, kuchyňská skříňka na digestoř, skrytá nika za mramorovým obkladem stěny, panty, úchytky na míru vytvořeného sprchového koutu a mnoho dalšího, je vyrobeno na zakázku z mosazi podle individuálního návrhu.

Směs cementu a drtě kamení se vrací na scénu na podlahách i dekoracích

Tipy a trendy

Mosaz byla zvolena broušená, protože působí moderním dojmem, přesto se odkazuje materiálově na doby dávno minulé.

Další perlou celé realizace je podlaha. Terrazzová dlažba dovezená z Itálie o tloušťce 3 cm ve velkém formátu. Barvy kamínků v podlaze se opakují barevně v celém interiéru.

Jelikož se jedná o skutečné terrazzo, tloušťka dlažby umožňuje pro budoucí generace probudit její krásu pouhým vybroušením. Stejnou dlažbu se podařilo použít i místo klasických parapetů.

Bezrámové dveře

Dveře byly zvoleny bezrámové, aby nechaly chodbě nerušenou atmosféru vycházejícího slunce. Za zrcadlem je chytře schované veškeré elektrické zázemí bytu, stačí odklopit.

Jako poslední tečka byl byt doplněn reprosoustavou českého výrobce, která ladně doplní nejen zvukovou složku, ale také materiálovou a barevnou skladbu bytu.

Byt je rozložením 2 až 3+kk. Z hlavního obytného prostoru je možné skleněnou stěnou oddělit pracovnu, kde je sklopná postel, a vytvořit tak intimní ložnici.

Obývací pokoj je pojat jako zenové místo k poslechu hudby, povídání a relaxaci. Dále je součástí šatna, dětský pokoj a koupelna s oddělenou toaletou. Byt slouží pro dny, které investorka tráví ve městě.

Ústředním motivem rekonstruovaného bytu se stal systém dřevěných polic a skříněk

Bydlení

Spolupráce probíhala v průběhu celého projektu velmi inspirativně a kreativně pro obě strany. Na začátku vzniklo nadšení z myšlenky, hlavního konceptu, a poté byl velký prostor na kreativu a vymýšlení, již bez omezení ze strany investorky.

Vzhledem k absolutní důvěře mezi investorem a designérem prošly i věci, které se zdály zpočátku jako bláznivé. Díky tomu vznikl byt s atmosférou prvorepublikové elegance s drobnými prvky odkazujícími na místo daleko od nás, které objevíte až na druhý pohled.

Slovo architektky

„Atmosféra rekonstruovaného typického prvorepublikového bytu se na přání majitelky měla nést v duchu etno a boho stylu dohromady. V novém interiéru se nakonec česká elegance začátku 19. století prolnula s trochou Asie a vznikl moderní, nadčasový a neokázalý luxusní byt v pastelových tónech v kombinaci s luxusními materiály,” podotýká architektka.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související témata:

Související články

Menšímu bytu sluší chytrá řešení

26. 11. 2020, 8:38

Malometrážní byt vybavíme prostorově nenáročným a víceúčelovým nábytkem, u výmalby stěn vsadíme na optické triky. Nechte se inspirovat!

Výběr článků