Hlavní obsah

Uprostřed lesa a bez kácení. Architekti navrhli hotel, který nenápadně vklouzl mezi stromy

3:50
3:50

Poslechněte si tento článek

Na úpatí hor poblíž Chang-čou v provincii Če-ťiang na východě Číny, mezi bambusovými háji a čínskými metasekvojemi, stojí hotel, který ukazuje, že i uprostřed lesů se dá stavět nenápadně a bez kácení. Hotel Tung-ming-šan Sen-jü, pod jehož návrhem jsou podepsáni architekti z místního ateliéru GLA Architects, tak není architektonickým výkřikem do krajiny, ale spíše šeptem – jemnou intervencí, která krajinu neruší, ale respektuje.

Foto: Studio Čchen Si

Každá z šiškových chatek je tvořena trojicí objemů. Jejich tvar je inspirovaný jak jinak než šiškami.

Článek

Pozemek, na němž měl hotel vyrůst, ležel na konci horské cesty, lemoval jej potok a staré dřevěné budovy, které už dávno dosloužily. Vyčistit takový prostor tradiční metodou by jistě nebylo nijak složité. Čínští architekti ovšem zvolili chirurgický přístup – doslova.

Postup popisují jako „minimálně invazivní zákrok“, během něhož nebyl pokácen jediný strom. Každý krok se přizpůsoboval terénu, vegetaci i ekologii.

Aby mohl vůbec vzniknout takto nenápadný a šetrně řešený hotel, navrhli architekti nikoli jednu budovu, ale šli cestou resortu. Srdcem areálu je recepční budova, která zachovává objem jedné z původních dřevěných staveb. Z jižní strany se otevírá velkým oknem k lesu, přičemž interiér z této strany stíní přilehlý svah. Ze severu naopak skrz vysoká okna proniká světlo v rozptýlené podobě, neboť prochází skrz bambusový háj.

Ačkoli jde o centrální objekt, stavba nefunguje vizuálně jako dominanta, ale jako jakýsi práh mezi civilizací a přírodou, jako vstupní portál do jiného světa.

Tři různé druhy domků

Areál je tvořen vlastními ubytovacími objekty, které mají tři různé podoby. Každý nabízí zcela jedinečný zážitek a hlavně každý do svého okolí zapadá jiným způsobem. Hosté tu nejsou jen v přírodě, ale stávají se přímo její součástí.

Šiškové chaty jsou umístěné přímo mezi metasekvojemi. Spočívají na základnách, které se směrem vzhůru rozšiřují. Tím je zmenšen kontakt každé stavby s terénem na nezbytné minimum a při instalaci tak nebyl poškozen kořenový systém stromů.

Při návrhu jejich tvaru se architekti přímo inspirovali šiškami. Každá chatka je tak rozdělena do tří objemů s osmiúhelníkovým půdorysem. Každý segment uzavírá strmá střecha bez přesahu ve tvaru komolého jehlanu. V této podobě stavby ladí s vertikálním směřováním okolních stromů a zároveň umožnily architektům variabilní rozmístění po ploše.

Metasekvojové chaty stojí na kůlech, což zajišťuje potřebnou ventilaci vzhledem k vlhkému teplému prostředí, kde hotel stojí. Díky tomu se i stavba těchto chat obešla bez větších zásahů do terénu. Sedlové střechy navozují pocit harmonie s korunami stromů, zatímco světlíky přivádějí denní světlo hluboko do interiérů sahajících až pod střechy.

Na mýtině, která v lese již byla, stojí trojice bambusových chatek. Ty mají tvar prostého kvádru uzavřeného sedlovou střechou s mírných sklonem. Jejich základem je kovová konstrukce, již zakrývá obklad z úzkých bambusových stvolů. Ze stejného materiálu jsou pak i šikminy střech.

Ocelová konstrukce každé chatky zůstává záměrně přiznaná, a to kvůli eventuálním úpravám a rozšířením v budoucnu. Roztomilým doplňkem každé chatky je ohrádka z nízkého bambusového plůtku.

Když se staví bez arogance

Výstavba resortu probíhala velice nenásilně. Architekti si do plánu pozemku poznačili každý strom a polohu jednotlivých staveb, které dohromady zabírají 1300 m2, upravovali tak dlouho, dokud na své místo nezapadla bez nutnosti poškození okolní zeleně.

Chatky byly navíc z prefabrikovaných částí, takže se tím výstavba zkrátila na nezbytné minimum. Výsledkem je resort, který vypadá, jako by tu byl odjakživa.

Díky šetrnému a udržitelnému postupu při stavbě se areál nestal architektonickým monumentem, ale tichou oslavou místa, kde vznikl. Ukazuje, že méně může být více. Zvlášť když méně znamená větší úctu k přírodě, větší vnímavost k prostoru a větší blízkost k sobě samému.

Anketa

Líbí se vám systém stavění bez větších zásahů do přírody?
Ano, takto by se mělo stavět!
79,9 %
Pokud to jde, přijde mi to určitě lepší.
15,7 %
Nevím, jestli se tím stavba zbytečně neprodražuje.
1 %
Je to zbytečnost. Pár stromů se pokácí a kdyžtak se pak zasadí jinde.
3,4 %
Celkem hlasovalo 1041 čtenářů.
Související témata:
GLA Architects

Výběr článků

Načítám