Hlavní obsah

Zásady zdravého spaní aneb Jak vybrat správnou postel

28. 8. 2014, 8:01
Právo, Gizela Růžičková

Ke zdravému spánku patří postel, proto bychom neměli podcenit její výběr. Hlavním parametrem by mělo být pohodlí. Na čem bychom ale rozhodně neměli šetřit, je matrace a rošt.

Foto: J&H Nábytek

Postel Varezza 2 (12 950 Kč) z masivního buku s možností moření a volbou čtyř typů zadních čel.

Článek

Na uvolnění a regeneraci páteře a celého těla má vliv kvalita lůžka, dobře zvolený rošt a důkladně vybraná matrace. Pokud je matrace příliš měkká nebo naopak tvrdá, je naše páteř nepřirozeně prohnutá a dlouhodobě se poškozuje.

Špatná matrace může způsobit i vážné zdravotní problémy s vnitřními orgány. Abychom se ráno necítili jako rozlámaní a nevyspalí, je důležité, aby si páteř při spánku vždy udržela správný tvar.

Vybíráme postel

Jako první při výběru postele vnímáme rám (od 1500 Kč). Rámy se vyrábějí nejčastěji z masivu, lamina, jsou lakované i dýhované nebo dokonce kovové, čalouněné, případně kombinované z různých materiálů.

Nejvhodnější je zdravotně nezávadné dřevo, které vydrží déle, je pevné, přirozeně barevné a příjemně voní. Navíc je vhodné pro děti, seniory i alergiky.

Foto: Jelínek

Nejlepší kombinace pro zdravý spánek - masivní dřevěná postel s polohovacím roštem a kvalitní matrací.

Pro dospělého volíme postel podle jeho výšky. Za základní rozměr u dvoulůžek se považuje 200x180 cm, u jednolůžek 200x90 cm, ale velmi často je žádaný i rozměr 200x200 cm a 200x100 cm. Celkové vnější rozměry postele, včetně rámu, jsou vždy o 10-20 cm větší než ložná plocha.

Kolem postele zajistíme dostatečný prostor na průchod. Výška postele i s matrací by měla být 40-50 cm, ale měli bychom si při nákupu vyzkoušet, zda se nám z postele dobře vstává i uléhá. Vhodnou matraci na míru si vybereme přímo ve specializovaném studiu.

Pro dítě v kojeneckém či batolecím věku vybíráme postel bezpečnou, funkční a ergonomickou. Většinu modelů mohou děti užívat až do předškolního věku. Do postýlek pořizujeme vždy kvalitní matraci. Měla by být spíše tvrdá, prodyšná a s odnímatelným potahem, který se dá prát v pračce.

Foto: JMP

Samostatný rošt i matrace u partnerského lůžka je výhodnější už kvůli rozdílné hmotnosti nebo preferenci měkkého a tvrdšího spaní.

Pro školáky a teenagery volíme postele z běžné nabídky pro dospělé. Podle náročnosti můžeme lůžko vybavit např. polohovatelným rámem. Nikdy nešetříme na matraci, je důležité, aby se svaly při odpočinku uvolnily a tělo se skutečně zregenerovalo.

Pro seniory má mít postel minimálně polohovací rošt a o něco vyšší matraci kvůli lepšímu vstávání. Ideální výška postele i s matrací má být v rozmezí 45-55 cm. Senioři by vůbec měli výběru postele věnovat větší pozornost. S pozdějším věkem přibývají zdravotní problémy, proto i rám postele nemá mít žádné hrany kvůli případnému zranění.

Matrace je základ

Pěnové matrace - Matrace z jednoduché polyuretanové pěny již nahradily matrace ze studené pěny nebo také HR pěny. Ty mají různé názvy jako soft, form, cell, vždy však jde o jeden a tentýž produkt.

Vedle studené pěny existuje ještě tzv. biopěna, která by měla obsahovat alespoň 50 % přírodních materiálů a látek. V opačném případě je zbytečné platit jen za drahý název. K dostání jsou i matrace z paměťové pěny. Jsou pocitově příjemné, měkké a nezanechávají žádný otisk.

Levná pěnová matrace má životnost kolem 4 až 5 let. Předností pěnových matrací je, že jsou vzdušné a dobře odvádějí vlhkost. Bohužel nečistoty, jako je prach nebo soli, zůstávají v pórech matrace. Rozpětí cen: od 2000 do 17 000 Kč.

Foto: Dormeo

Nová řada matrací Dormeo Air nabízí technologii pěnových pružin Octaspring, jež v sobě spojují nejlepší vlastnosti paměťové pěny a pružin. Pružiny se dokážou přizpůsobit postavě, nevyvíjejí na tělo žádný tlak, ani nepřenášejí pohyby s pěnovými pružinami.

Latexové matrace - Jsou kombinací přírodního a syntetického latexu, vynikají zejména v pružnosti a schopnosti vrátit se po stlačení do původního stavu. Celková hustota latexu by měla být minimálně 60 kg/m3.

Tyto matrace jsou vhodné i pro alergiky, lze je použít na pevný podklad či rošt, mají vynikající podporu těla, jsou pružné, nehlučné, mají dlouhou životnost a bezproblémovou údržbu, regulují vlhkost. Rozpětí cen: 7500-14 000 Kč.

Taštičkové a pružinové matrace - Na ty si sice připlatíme, zato se nám bohatě odmění svými vlastnostmi. Mezi hlavní přednosti patří dlouhá životnost, možnost recyklace a samozřejmě příznivý vliv na zdraví.

Na rozdíl od pěnových materiálů nejsou tyto matrace elektrostatické, což znamená, že nemají negativní dopad na nervový systém a nepřitahují prach. Taštičkové matrace jsou stabilní po celou dobu používání. Pokud jde o kvalitu spánku a ortopedické vlastnosti, patří mezi špičku.

Rozpětí cen pružinových matrací 2500-6000 Kč, taštičkové 4500-30 000 Kč.

1) Luxusní dětská matrace ze studené pěny Mimi (od 986 Kč), výška v potahu cca 7 cm, má pevný a tvrdý podklad pro správné tvarování páteře rostoucího miminka a jemné vlnité tvarování na obou stranách matrace: přispívá k lepšímu prokrvení těla, vhodná pro děti do 3 let. (Purtex 2x)2) Kvalitní dětská matrace sendvičového typu z PUR pěny Bambino (od 839 Kč), výška v potahu cca 7 cm, jádro z PUR pěny se střední vrstvou lehčeného polyuretanu výrazně zpevní tvrdost matrace, vhodná pro děti do 3 let.3) Ortopedická flexi matrace Bondy (6990 Kč) z kombinace pěn Flexifoam s možností výběru výšky 18 nebo 20 cm a kombinace tuhostí soft/hard. Pěna Flexifoam je příjemně prodyšná a odolná, svými vlastnostmi se podobá studené pěně. (Tropico)4) Matrace Pilatis (14 920 Kč) s originálním systémem vzduchových průduchů a kanálků. Vytváří dokonalé proudění vzduchu, odvádí teplo a vlhkost z jádra matrace. Tímto systémem automatické termoregulace snížíte svou potivost. Výrobce Ferreti. (J Nábytek 5x)5) Aktivní regenerační matrace Biosynergy (40 430 Kč) s biostimulačními účinky. Prostřednictvím unikátní terapie je dosaženo dokonalého spánku a doposud nepoznaná schopnost matrace zabezpečit detoxikaci a regeneraci těla během spánku. Výrobce Ferreti.6) Zdraví prospěšné matrace (v rozměru 80x200 od 51 480 Kč) pocházejí z kombinace vrstev lnu, bavlny, koňských žíní a pružinového systému, kdy každá pružina je upevněna zvlášť ve speciálním pouzdru, navíc umožňuje lepší oporu těla během spánku a pomocí "kopírování" těla i jeho vyvážené zatížení. (Hästens)7) Matrace SeaCell Emotion (od 27 213 Kč). Snímatelný potah obsahuje mikroskopické částice vláken z mořských řas napomáhajících při regeneraci buněk. Vnitřní jádro matrace SeaCell Emotion se skládá z vrstvy materiálu Ecogreen, umístěné mezi dvěma vrstvami Geomemory Aloe. Matrace se dodává ve výšce 23 a 30 cm. (Magniflex)

Nejvhodnější rošt

Existují tři základní typy roštů: pevný, polohovací a motorový. Motorový rošt je vlastnostmi shodný s polohovacím, ale poskytuje komfort polohování pouhým stiskem tlačítka. Nutností je zejména pro osoby s omezenými možnostmi pohybu a vhodný pro seniory.

Pevné rošty (1000-3000 Kč) jsou laťkové nebo lamelové.

Laťkové rošty z dřevěných latí jsou vhodným podkladem pro pružinové nebo pěnové matrace s vyšším jádrem. Při výběru si dáme pozor na velikost mezer mezi jednotlivými latěmi - neměly by být větší než 4 cm.

Foto: J&H Nábytek

Pohodlný a odolný rošt Portofley Ahorn (3070 Kč) s pouzdry uloženými nad bočnicí pro vyšší odolnost proti prudkému zatížení. Pružné lamely v 7 anatomických zónách uložené ve dvojitých kaučukových pouzdrech se natáčejí a reagují po celé délce.

Lamelové rošty z pružných dřevěných nebo syntetických lamel jsou do rámu zasazené pod mírným úhlem. Šířky lamel jsou u jednotlivých roštů různé. Lamelový rošt musí mít alespoň 28 lamel (čím víc, tím líp) a mezery mezi nimi by měly být maximálně 4 cm.

Lamely ve výkyvných pouzdrech se v rámu mírně pohybují, a tím vyrovnávají rozložení váhy a přizpůsobují se tvaru těla. Některé mají v nejvíce namáhaných oblastech zdvojené lamely s nastavitelnou pružností. Na lamelové rošty se hodí latexové nebo pěnové matrace, ale i matrace vyztužené např. kokosovláknitou deskou.

Foto: J&H Nábytek

Dokonale přizpůsobivý rošt Triomed Ahorn (6350 Kč) je z bukového vrstveného dřeva s vysokým počtem úzkých lamel. Lamely v pružných pouzdrech dvojí tuhosti reagují na zátěž nezávisle na sobě a člení plochu lůžka do 7 anatomických zón.

U polohovacích roštů (1500-10 000 Kč) platí stejná pravidla jako u pevných lamelových roštů. Polohovací mechanismus musí poskytovat snadnou manipulaci. Rošty vybíráme podle toho, jaké polohování chceme - některé rošty umožňují pouze nastavení výšky hlavy, jiné lze ohnout i v oblasti kolen a nohou.

Foto: J&H Nábytek

Přizpůsobivý a elegantní rošt Lussoflex Motor Quattro Memory Ahorn (23 400 Kč) s motorovým polohováním. Bezšňůrové ovládání s funkcí Memory. Čtyři motory nezávisle polohují hlavovou, bederní, stehenní a lýtkovou část roštu.

Motorové polohovací rošty (5000 - 85 000 Kč) snadno změní polohu lůžka pouhým stiskem tlačítka. Kombinují se s pružnými matracemi určenými pro polohovací rošty. Při výběru se držíme stejných zásad jako u pevných lamelových roštů. Ať už nakupujeme rošt kdekoli, prodejce by měl vědět, k jaké matraci je daný typ roštu vhodný.

Reklama

Související témata:

Související články

Matraci nekupujte ve spěchu

18. 2. 2014, 13:03

Jak dobře se vyspíme, tak vypadá následující den. Kvalita spánku je pro nás prioritou, z velké části se na ní podílí i výběr matrace. Nákup není tak snadný,...

Unikátní postel odkrývá hvězdné nebe

14. 2. 2014, 6:12

Usínání uprostřed ztichlé panenské přírody jen s hvězdným nebem nad hlavou patří k nejčastějším představám o romantickém spánku. Postel, která spáčům takové...

Výběr článků