Hlavní obsah

Už žádné kopie Eiffelovky. Čína zakázala napodobeniny cizích budov

10. 5. 2020, 17:23

Napříč Čínou jsou k vidění kopie zahraniční architektury od anglických městeček, přes alpské vesnice po pařížskou Eiffelovu věž. Nyní se ale čínská vláda ve snaze propagovat lokální architekturu rozhodla učinit výstavbě takových budov přítrž. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Foto: AP,Vincent Yu, ČTK

Čínské turistky se fotí v napodobenině rakouské vesnice Halštat, která stojí v prefektuře Chuej-čou.

Článek

V novém prohlášení vláda uvedla, že „plagiáty, imitace a kopie” designů budou pro nové veřejné budovy zakázány. V prohlášení také stojí, že budovy „odhalují kulturu města”, a „velké, cizí a divné designy by tak měly být omezeny”. Pokyny také uvádí, že nové mrakodrapy, kterým nebude udělena výjimka, smí mít maximálně 500 metrů na výšku. Prohlášení čínské vlády je z 27. dubna, v médiích se o něm ale začalo psát až tento týden.

Podle listu The Global Times jsou „falešné, kýčovité verze” zahraničních budov k vidění v „mnoha čínských městech třetí a čtvrté úrovně”.

Zda budou současné napodobeniny zbourány, není jasné. Čínská vláda nicméně, uvedla, že budou podrobeny inspekcím. Vymýcení napodobenin je podle Pekingu nutné zejména v případě stadionů, výstavních center, muzeí, divadel ale i dalších veřejných míst.

„Městská výstavba je kombinací vnějšího obrazu města a jeho vnitřního ducha, odhaluje kulturu města,” uvedla vláda. Prohlášení následně volá po zahájení „nové éry" architektury za účelem „posílení kulturního sebevědomí, představení rysů města, vystavení jeho současného ducha a zobrazení čínských prvků”.

Většina uživatelů sociálních sítích nové pokyny uvítala. „Zákaz je skvělý,” napsal jeden z přispěvatelů platformy Weibo. „Je mnohem lepší chránit naši historickou architekturu, než stavět imitace”. Jiná uživatelka poznamenala, že se kdysi v provincii Ťiang-su setkala s napodobeninou Bílého domu. „Pálilo mě to do očí,” komentovala zážitek.

BBC v roce 2013 navštívila napodobeninu britského města v Sung-ťiangu asi hodinu cesty od Šanghaje. Městečko pojmenované Thames Town, které je oblíbeným místem k pořizování svatebních fotek, má dlážděné ulice, kopii středověké budovy a dokonce i sochu někdejšího premiéra Winstona Churchilla. „Většinou musíte odjet do zahraničí, pokud chcete vidět cizí budovy,” komentoval jej jeden návštěvník. „Když je ale importujeme do Číny, mohou mít lidé zážitek ze zahraničního stylu architektury a zároveň ušetřit,” doplnil.

Čína samozřejmě není jedinou zemí světa, která postavila napodobeniny cizích budov. Americké Las Vegas se může pochlubit napodobeninami benátských kanálů i pařížské Eiffelovy věže. Podobné kopie jsou k vidění i v Thajsku, které zejména pro domácí turisty nechalo postavit kopie anglických vesnic či se pokusilo napodobit italský venkov.

Reklama

Výběr článků