Článek
Práce na úpravách bytu zahájili majitelé tradičně – vybouráním původního jádra kuchyňské linky a dalších nevyhovujících prvků, které nebyly samozřejmě nosné.
Nová podoba předsíně
Následovaly stavební práce a s nimi paralelně instalace nových elektrických rozvodů. Všechny tyto činnosti trvaly čtvrt roku. Poté se mohli majitelé znovu nastěhovat do svého staronového domova.
Na toaletu a do koupelny se vstupuje posuvnými dveřmi.
Závěsná toaleta má skrytý zásobníky vody za panelem.
„Tohle období pro nás nebylo vůbec lehké. Zkrachovala firma, ve které jsem byl zaměstnaný, a tak jsem přišel najednou o práci. Mezitím jsem tedy pracoval na bytě, a co jsem mohl, to jsem si udělal sám nebo s přáteli,” popisuje Petr.
S tím, že byt bude potřebovat rekonstruovat a pozměnit, počítali majitelé od chvíle, kdy jej poprvé navštívili.
Stavební práce svěřili majitelé řemeslníkovi, s rozvody elektřiny pomohl majitelův kamarád.
Hezký kusem mobiliáře v obývacím pokoji je konferenční stolek s úložnými prostory.
Zednické práce, obklady a rozvod vody svěřili majitelé bytu profesionálům. Ti také vyrobili dveře a nábytek na míru. Každou z firem i řemeslníky si Petr vyhledal zvlášť. Rozvedení elektroinstalací svěřil kamarádovi Pavlovi. Podlahy si položili svépomocí, a jak říká, „nebylo to složité”.
V kuchyni zatím chybí ještě jídelní stůl.
Dvířka horních kuchyňských skříněk se otevírají směrem vzhůru.
„Nepotřebovali jsme žádné firmy pro 3D návrhy ani nic podobného. Veškeré rozvržení i vybavení jsem si navrhoval sám (koupelnu, kuchyň, nábytek...) Neměl jsem s tím problém. Pracuji jako konstruktér a v minulosti jsem se zabýval i grafikou. Mám dobrou fantazii a dokážu si představit, jak bude co vypadat, fungovat apod. Proto jsme si mohli vše navymýšlet podle našich představ," uvádí Petr.
V rohu kuchyňské linky je umístěn dřez.
Detail rohu s dřezem
Po tříměsíčním vystěhování z bytu se mladý pár do svého domova vrátil, Petr si našel nové zaměstnání. Aby to ale nebylo tak snadné, musel nejprve absolvovat čtyřměsíční školení mimo republiku. Vše, co souviselo s rekonstrukcí bytu, tedy musel na dobu své nepřítomnosti připravit tak, aby jeho přítelkyně měla co nejméně starostí.
V některých místnostech je prozatímní nábytek.
Podlahy si v bytě položili majitelé svépomocí.
Při montáži dveří a kuchyně asistoval Bělin i Petrův otec a nakonec všechno dopadlo dobře.
Nové zařízení čeká ještě také ložnici.
„Ještě nám chybí některé věci, ale vždy, jakmile se podaří na něco našetřit, tak je pomaličku doplňujeme. Zbývá pořídit stolek do kuchyně, zástěnu do koupelny a novou skříňku s košem na prádlo vedle vany. Hlavně bychom potřebovali novou vestavnou skříň do ložnice a novou postel. To, co máme nyní, jsme dostali už jako starší, a je to několikrát skládané. A pak ještě vybavit dětský pokoj," plánuje Petr, který celou rekonstrukci hodnotí s odstupem času slovy: „Nebylo to jednoduché, ale když se chce, tak všechno jde. Díky silné vůli a odhodlání jsme to zvládli”.
Porovnání původního a nového půdorysu bytu
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.