Hlavní obsah

Prohlédněte si obchodní domy socialismu

10. 3. 2011, 11:42
Novinky, Kristýna Křížová

Nejznámější obchodní domy typu Kotvy a Máje, ale i regionální obchodní domy v jiných městech jsou k vidění na panelech výstavy "Kotvy Máje/České obchodní domy 1965-1975". Paleta různých architektonických staveb, které vznikly ve stejném období, zaujme pamětníky i zájemce o retro architekturu.

Článek

K vidění jsou i obchodní domy specializované na módu a doplňky i největší tuzemské i slovenské domy výrobních a spotřebních družstev.

Návštěvník se může seznámit s tehdejšími architektonickými styly, z nichž rozhodně stojí za pozornost brutalismus. Tento trend tehdejší doby můžeme vidět na příkladu Prioru Olomouc nebo OD Kotva.

Bohatě členěné šedé či černé geometrizované fasády byly tehdy opravdu v módě. Minimum oken a maximum eskalátorů v interiéru dodávaly stavbám nezaměnitelný charakter.

K vidění je i dnes už bohužel neexistující liberecké obchodní středisko Ještěd od Karla Hubáčka a Miroslava Masáka. Stavba s různě velkými geometrizovanými částmi a pláštěm z plechu byla jedním z jasných zástupců architektury tohoto historického období. Interiér budovy byl spletitým labyrintem, který neodpovídal prodejním požadavkům dneška.

V roce 2006 tak nový vlastník nákupního střediska - nadnárodní společnost Tesco, prosadila výměr k požadované demolici a česká architektura bezpochyby přišla o jedno z cenných architektonických svědectví doby. Řadu jiných staveb naštěstí podobný osud zatím nepotkal.

Výstava připomínající tyto stavby je také přispěním do diskuse o kvalitě těchto staveb a o jejich historické hodnotě.

Projekt nabízí seznámení s objekty solitérního charakteru, ale i domy urbanisticky exponované. Návštěvníci se mohou seznámit i s nerealizovanými stavbami prostřednictvím návrhů.

Výstavu, kterou doprovodí i publikace, hostí Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, Náměstí Jana Palacha 80, Praha 1, otevřeno je od pondělí do soboty od 10 do 18 hodin. Výstava trvá do 19. března.

Expozice představuje i obchodní dům Kotva či DBK od manželů Machoninových, s jejichž tvorbou se zájemce o architekturu mohl donedávna seznámit na výstavě v Galerii Jaroslava Fragnera. [celá zpráva]

Anketa

Jsou podle vás tyto stavby cenným svědectvím doby, které stojí za to zachovat v co nejpůvodnějším stavu?
Ano
30 %
Ne
70 %
Celkem hlasovalo 5171 čtenářů.

Reklama

Související články

Výběr článků