Hlavní obsah

Největší přehlídka designu letos nově proběhne v prostoru jménem Gabriel Loci

5. 8. 2020, 11:42
Novinky, tnk

Přehlídka Designblok 2020 proběhne letos v jiné lokalitě, než na kterou byli její pravidelní návštěvníci v posledních letech zvyklí. Pražské Výstaviště vystřídá prostor s názvem Gabriel Loci, jenž se nachází v Praze 5, v těsné blízkosti Kinského zahrady. Soudobý design se tak představí v historické architektuře. Hlavní prostor přehlídky navrhne designér Jan Plecháč.

Foto: Archiv přehlídky Designblok 2020

Gabriel Loci jse nachází na Praze 5, v blízkosti Kinského zahrady.

Článek

To nejlepší z českého designu za uplynulý rok bude letos k vidění v areálu bývalého kláštera sv. Gabriela. Ten byl postaven v novorománském stylu. Jedinečná stavba, vybudovaná v letech 1888 až 1891, je pozoruhodná svou uměleckou výzdobou. Součástí areálu je i novorománský kostel Zvěstování Panny Marie. Netradiční prostory se využívají pro pořádání nejrůznějších eventů a konferencí. Letos budou hostit už dvaadvacátý ročník mezinárodního festivalu Designblok.

Foto: Archiv přehlídky Designblok 2020

Netradiční eventový prostor tentokrát poslouží představení toho nejlepšího z českého designu.

Hlavní dominantní výstavní a odpočinkový prostor ”Designérii”, tedy centrální náměstí celého festivalu i tematickou výstavu v prostoru Gabriel Loci, navrhne designér Jan Plecháč. Prostor každoročně navrhuje jeden ze špičkových českých tvůrců. Plecháč se této povinnosti ujme po Maximovi Velčovském, Janu Rosickém a Lucii Koldové a navrhne prostor proskleného Ambitu v srdci budovy.

Foto: archiv Jana Plecháče & Henryho Wielguse

Jan Plecháč & Henry Wielgus

Tématem letošního ročníku je Vášeň a vše s ní spojené. Vizuál pak zachycuje mladé české tvůrce s vyjádřením jejich osobní vášně. Letošní ročník má podpořit hlavně lokální tvůrce a značky, jejichž výrobní i prodejní příležitosti byly ovlivněny nouzovým stavem.

Foto: Archiv přehlídky Designblok , Lucy Creative Agency

Designérie bývá skvělou každoroční příležitostí pro designéry ukázat své tvůrčí schopnosti ve velkém.

Programovou novinkou je výstava Design Helps umístěná ve veřejném prostoru pražské Kampy, která nabídne návštěvníkům návrhy a díla designérů, jejichž prostřednictvím design pomáhá v krizi v oblastech zdravotnictví, sociální péče nebo životního prostředí.

Podpořeni budou šuplíkoví designéři, zahraniční hvězdy letos oželíme

Druhou novinkou je program Můj sen, který Designblok vyhlásil na podporu šuplíkových projektů designérů.

„Vzhledem k letošní globální situaci jsme se rozhodli výrazně akcentovat české tvůrce a značky. Máme radost, že jsme mohli designérům splnit sny, na které doposud nebyl čas ani peníze. Věříme, že Designblok proběhne v plné formě s výjimkou zahraničního programu, jenž letos nemůže být naplněn. Omezení se dotkla také mezinárodní soutěže Diploma Selection a účasti zahraničních hvězd,“ popsala Jana Zielinski, ředitelka Designbloku, jenž letos proběhne od 7. do 11. října.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků