Hlavní obsah

Moderní dům zdobí poklady dovezené z cest

12. 6. 2018, 9:24

Na okraji pražských Modřan, v místech, kde městské čtvrti dávno zůstaly za námi, si dva mladí manželé, Veronika a Zdeněk Brázdilovi, našli krásný pozemek na konci zástavby. Vyrostl na něm dům, v němž uchovávají i poklady ze svých cest do zahraničí.

Foto: Aleš Jungmann a Lukáš Hausenblas

K parcele vede komunikace, která u ní doslova končí. Pozemek má rozlohu 1200 metrů čtverečních. Umístění přízemního bungalovu na přední část pozemku k ulici poskytuje obyvatelům dostatek prostoru a vytváří soukromí.

Článek

Dům ve tvaru písmene L má malé poloatrium, otevírá se do soukromí zahrady a z ulice je zcela uzavřen.

Umístění bungalovu rozdělilo zahradu na tři části – uliční část, kde rostou velké traviny a keře a při návratu majitelů je tato „městská zahrádka“ vítá.

Foto: Aleš Jungmann a Lukáš Hausenblas

Půdorys domu ve tvaru písmene L skýtá majitelům dostatečné soukromí u bazénu a na terase přímo propojené s obytným prostorem.

Na ni navazuje střední pobytová zahrada – krytá pergola s terasou a bazénem, vytváří klidný záliv kolem pokojů a ložnice majitelů, a konečně velkoryse pojatá hlavní část „divoké“ zahrady. Ta je koncipována tak, že se během roku barevně proměňuje a skrze rozlehlá okna, nahrazující pevné stěny, poskytuje stále krásný a denně proměnlivý pohled do přírody.

V obývacím prostoru s kuchyní tak majitelé získali obrovský živý obraz. Originál: v létě sytě zelený, na podzim hrající všemi barvami a v zimě zklidněle tichý a bílý.

Hlavní přání

Vlastní dům je konstrukčně jednopodlažní zděná stavba v nízkoenergetickém standardu. V interiéru i exteriéru byly použity světlé tóny a přírodní materiály. V kombinaci s velkými prosklenými plochami máte silný pocit, že bydlíte přímo v zahradě.

Foto: Aleš Jungmann a Lukáš Hausenblas

V interiéru i exteriéru byly použity světlé tóny a přírodní materiály. V kombinaci s velkými prosklenými plochami máte silný pocit, že bydlíte přímo v zahradě.

Zadání manželů k zahradě bylo propojit žití venku a uvnitř a respektovat přitom přirozený ráz okolní krajiny lesů a luk, prolnout se citlivě s přírodou.

Samotná zahrada v sobě pak obsahuje skryté části a detaily například v podobě bambusového hájku u kryté terasy nebo kompozici z kamenů, navozující vzpomínky na cesty po Japonsku.

Koncept šťastného bydlení

Bungalov v Modřanech je dalším z rodinných domů, které naplňují koncept pohodového bydlení Ateliéru Kunc Architects.

Foto: Aleš Jungmann a Lukáš Hausenblas

Minimalismus bílé podlahy a kuchyně vyvažuje ručně opracované dřevo masivního jídelního stolu, doplněného moderními židlemi od Vitry.

„Máme za sebou roky a roky práce, mnoho rodinných domů a asi tisíce hodin rozhovorů, mnoho setkání i výměn názorů a životních zkušeností. Vytvořili jsme si vlastní ‚filozofii bydlení‘, souhrn našich pozitivních zkušeností a chytrých nápadů, vydestilovaných z našich předchozích rozhovorů s klienty a z domů a interiérů.

Foto: Aleš Jungmann a Lukáš Hausenblas

Celý prostor domu opticky zvětšují velké prosklené plochy a bílá litá stěrka na podlaze.

Ovšemže tento souhrn sám o sobě nikomu štěstí nepřinese. Ale může přinést skvělý výsledek – rodinný dům, který svým obyvatelům dává radost a pocit domova. Protože naše architektura je právě o bydlení a bydlení pro nás znamená domov, šťastný domov,“ říká hlavní architekt a zakladatel ateliéru Michal Kunc.

Foto: Aleš Jungmann a Lukáš Hausenblas

I v koupelně architekti mysleli na propojení vnitřního prostoru s exteriérem zahrady. Moderní bílou koupelnu doplňují kamenná umyvadla navozující wellness atmosféru.

„Vybrali jsme si s manželem právě Michala, protože dlouhodobě sledujeme tvorbu jeho studia, sdílíme jeho filozofii, že architektura je především o pohodlném bydlení, líbí se nám, jak Michal v ateliéru pracuje s propojením vnitřku a venku, a s celkovou atmosférou a emocemi. Později se z nás v průběhu setkávání stali blízcí přátelé, našli jsme stejné záliby a koníčky a dokonce připravujeme do budoucna zajímavý společný projekt, který se také bude týkat především pohody bydlení a jak si ji co nejvíce užít,“ říká majitelka domu Veronika Brázdilová.

Proměny v ročních obdobích

Dům je nedílnou součástí zahrady, je do ní víc a víc „vrostlý“. Díky velkým oknům mají majitelé zahradu a její změny a nálady přírody pořád doma.

„Uklidňuje nás to a utváří to hodně náš životní styl,“ říká Veronika.

Doma jako venku

Propojení interiéru s exteriérem je zde téměř absolutní, proto nás zajímalo, zda majitelé nemají někdy pocit ztráty soukromí.

Foto: Aleš Jungmann a Lukáš Hausenblas

Velké posuvné dveře propojují interiéry s exteriérem terasy. Ta je situována tak, aby poskytovala majitelům dostatek soukromí.

„Ze začátku jsme měli lehkou obavu, ale hned po nastěhování jsme byli příjemně překvapeni atmosférou útulnosti a pohody a příjemné energie, která z domu a místa vyzařuje. Michal nám dům navrhl včetně kompletního zařízení interiéru a nábytku, stěhovali jsme se tedy do téměř hotového interiéru, který jsme znali ze studie a těšili se na něj. Velké prosklené plochy dnes vidím jednoznačně jako velkou výhodu, pozorujeme zahradu a nálady počasí a jsme toho součástí,“ vysvětluje Veronika.

Dům plný vzpomínek na cestování

Majitelé se rádi toulají po světě. To měli od začátku s architektem společné.

Foto: Aleš Jungmann a Lukáš Hausenblas

Interiér a jeho vybavení odráží zálibu majitelů v cestování: najdete zde řadu suvenýrů z cest.

Interiér a bydlení v domě bylo citlivě navrženo tak, že vzpomínky z cest v podobě artefaktů a uměleckých sběratelských kousků fungují jako doplňky k modernímu vzdušnému domu propojenému s přírodou venku. Artefakty tak dotvářejí pocit jedinečnosti a originálu. Dům pak působí jako obraz nebo báseň.

Foto: Aleš Jungmann a Lukáš Hausenblas

Půdorys domu

MgA. Michal Kunc
Autorizovaný architekt ČKA. Vyučil se truhlářem, dále pokračoval na Vyšší uměleckoprůmyslové škole v Praze (design a konstrukce nábytku, design dřevěných hraček) a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové obor architektura (vedoucí Eva Jiřičná). V současné době pracuje ve vlastním ateliéru.
Spoluautor: Ing. arch. Michal Matějíček

Radek Váňa, www.mujdum.cz

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související témata:

Výběr článků