Hlavní obsah

Moderní byt ve stoletém domě nabízí klidné útočiště po dni stráveném ve víru velkoměsta

6. 9. 2021, 6:06

Spíše tmavé barvy, těžké závěsy, spousta dřeva a historická atmosféra, v takovém stylu zařídili architekti z uruguayského ateliéru Estúdio Obra Prima byt v portugalském Lisabonu. V interiéru tohoto domova se jim povedlo zajímavě vystihnout styl sto let starého šestipodlažního domu, v němž se nachází.

Foto: Fernando Guerra

Ve společenské části bytu architekti použili nebývale tmavé barvy pro její zařízení.

Článek

Starobylá část Lisabonu v okolí ulice Rua Moeda prošla v minulých letech revitalizací a proměnou zejména veřejných prostranství. Spolu s tím se dočkal rekonstrukce i tamní sto let starý dům. Zdá se tedy skoro zákonité, že i majitelé bytu v něm se rozhodli nechat jej rekonstruovat, a především nově zařídit tak, aby svým duchem odpovídal rázu okolního města.

Jak popisují architekti, byt se jim dostal do rukou se spoustou prvků a zařízení ještě v původním stavu. Měl sto let staré dřevěné podlahy i rámy oken. Dokonce i výmalby byly stejné jako nátěr fasády! To vše se proto rozhodli zachovat a nechat restaurovat.

Vstupní hala bytu vítá hosty oknem směřujícím do venkovní zahrady a zve je dál do velkých pokojů s dvojitou výškou stropů. Aby bylo moderním požadavkům učiněno za dost, propojili architekti vizuálně kuchyň s obývacím pokojem.

Zeď, která obě místnosti oddělovala, nechali strhnout a nahradili ji přepážkou ze železa a skla, která svým čtvercovým dělením opakuje vzhled okna ve vstupní hale. Do příčky jsou pak téměř neviditelně integrované dveře.

Toto řešení ideálně spojuje výhodou obou variant - kuchyň s jídelnou je sice vizuálně propojená s obývacím pokojem a obě místnosti působí dojmem, že jsou větší, zároveň je ale možné kuchyň stále od obýváku zcela uzavřít.

Interiér zařízený striktně v bílé barvě nechává hosta, aby objevoval jeho taje

Samotný obývací pokoj je navržen tak, aby byl nejenom místem příjemným pro odpočinek, ale především, aby byl prostředím zajímavým pro návštěvy majitelů.

Jeden z jeho rohů je tak zařízen jako kuřárna pro milovníky doutníků, dokonce v něm nechybí ani stylový neonový poutač na stěně.

Foto: Fernando Guerra

Kuchyň je od obývacího pokoje oddělena prosklenou příčkou imitující vzhled děleného okna v chodbě.

Soukromou zónu bytu s pěti ložnicemi propojuje chodba obkládaná dřevem. V těchto pokojích a jejich koupelnách pak architekti zvolili mnohem světlejší barevnou paletu založenou především na neutrálních barvách.

Do prostředí prastarého lesa navrhl architekt domky, které s ním splynou

Byt v historickém domě je v jistém smyslu ztělesněním přístupu, který architekti používají pravidelně - snaží se zvýšit potenciál každého místa a se znalostí daného prostředí a vkusem je harmonicky propojit se současnou architekturou tak, aby vznikl jednotně působící prostor.

Anketa

Máte rádi v interiéru tmavé barvy?
Ano, působí na mě příjemně.
17,5 %
Někdy ano. Záleží na typu interiéru.
28 %
Nemám k nim žádný konkrétní vztah.
2,6 %
Ani moc ne.
8,4 %
Ne, tmavé barvy nejsou nic pro mě.
43,5 %
Celkem hlasovalo 1904 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků