Hlavní obsah

Mobilní dům není jen příbytkem na prázdniny, umí toho víc

26. 10. 2011, 6:45
Právo, Karolina Černá

Mobilní dům je známý především jako dům na kolečkách. Ve skutečnosti stojí na speciálním podvozku, takže při šikovné úpravě okolního terénu vypadá jako klasická stavba. Některé slouží k sezónnímu užívání, existují i typy určené k celoročnímu pobytu.

Článek

Na stabilním místě nabízí mobilní dům veškerý komfort klasického domu. Může být i kanceláří či rekreační chatou. Tímto způsobem ho využívají zejména Nizozemci. Ale tzv. mobilheim amobilhome najdeme i v Německu, ve Švédsku, v Anglii a USA, kde jsou na okrajích měst tradiční stanoviště s pevnými přípojkami. Češi využívají mobilní domy nejčastěji k rekreaci, ale také v záplavových oblastech.

Při nákupu pozor

Cena za starší mobilní dům z bazaru dovezeného z ciziny se pohybuje kolem 90 000 Kč. V takových případech však nakupujeme pozorně, protože použitý výrobek už může mít své nešvary. Mnoho švédských či anglických mobilních domů se používá v přímořských oblastech, takže podvozek často bývá zkorodovaný. Jeho výměna a případné dodatečné zateplení domu je pak komplikované a prodraží se. Problémy mohou být i s rozvody a připojením na topení.

Existují však čeští výrobci mobilních domů, kteří vyrábějí jak typové domy, tak i ty na zakázku a jsou schopni je dovézt na místo určení v ceně zhruba od 250 000 Kč. Záleží na rozměrech domu, počtu místností, vybavení, atd. Pořídit si ho můžeme i na hypotéku a pojistit ho.

Samotný dům je možné posunovat o několik stovek metrů, pokud ho chceme převézt dál, potřebujeme traktor nebo tahač se speciálním návěsem. Sezónní mobilní dům váží kolem dvou tun, celoroční až osm tun.

Na vlastním pozemku

K umístění mobilního domu potřebujeme vlastní pozemek. Na připravené inženýrské sítě připojíme dům raději pohyblivými nebo pevnými přívody, což trvá jen několik hodin. Přívod elektřiny (220 V) zajistí standardní zásuvky.

Vodu přivádíme hadicí nebo pevným přívodem, odpad odvodem do kanalizace nebo do nádrže připevněné k podlaze mobilního domku. Plyn čerpáme buď ze země, nebo z propanbutanové lahve. Připojení nebývá součástí dodávky, obvykle si ho zákazník zajišťuje a platí sám. Na přípojky elektřiny a vody musíme mít povolení příslušných firem.

Konstrukce

Nosný rám domu bývá z ocele, na něm je připevněna dřevěná konstrukce podlahy, stěn a střechy. Opláštění tvoří ve většině případů téměř bezúdržbové hliníkové profilované panely. V konstrukci je izolace a potřebné rozvody. Tloušťka zdiva je stejná jako u klasických staveb, kolem 45 cm.

Některé mobilní domy se vyrábějí jako nízkoenergetické dřevostavby. Rozhodně v nich ani v našich klimatických podmínkách v zimě nezmrzneme. Střechy jsou dimenzované na zatížení sněhem ve vysokohorských oblastech. Pokrývá je hliníkový nebo pozinkovaný plech, šindel, domy mají také okapy. Životnost domku se počítá na třicet let.

Usazení domu

Mobilní domy jsou většinou vybavené manipulačním rámem z oceli, vlastní nápravou a ojí. V každém rohu domu jsou aretační nohy, na které se stavba usadí. Jsou schopny vyrovnat nerovnosti pozemku až do výšky půl metru. Dům se z nákladního vozu spouští po sjezdech, opatrně díky navijáku vozu a vlastní nápravě domu.

Nebo se také dům může vyložit za pomoci jeřábu. Dům se poté uchycuje manipulačními pásy a rozpěrami. Jako podklad pro instalaci domu se používají betonové patky, zátěžové dlaždice z betonu nebo dřevěné fošny.

Dost místa pro rodinu

Mobilní domy sloužící jako rekreační chatka mají rozměr kolem 9x3 m, výjimkou ale není ani 150 m2. Výška se pohybuje mezi dvěma až třemi metry, dům může mít také patro. Na zakázku lze zkonstruovat v podstatě cokoli. Domy se totiž skládají z tzv. modulů, dva umístěné vedle sebe nebo do tvaru písmene L. Ze tří modulů jsou pak postaveny do tvaru písmene U či Z.

Mobilní domy a zákon

Obecně je lepší před samotným umístěním zjistit stanovisko příslušného stavebního úřadu a zároveň se připravit na zcela rozdílné postoje. Poté se uvidí, jak dál postupovat. Z praxe je známo, že ohlášení mobilního domku bylo použito v následujících variantách: stavba dočasná (bez expirace), výrobek, plnící funkci stavby, stavba k rekreaci, stavba k bydlení.

V prvních dvou případech stačí jednoduchý nákres včetně pohledů, anebo prohlášení o shodě. U zbývajících variant je třeba přiložit projektovou dokumentaci včetně dalších dokumentů, které bude stavební úřad požadovat (požárně-technické řešení stavby, radonový průzkum, průkaz energetické náročnosti budovy - vztahuje se na domky, jejichž plocha přesahuje 50 m2 atd.). Výrobce mobilního domu v těchto případech musí dodržet příslušné požadavky pro stavby (vyhláška č. 268/2009 Sb.).

Výjimkou není ani rozhodnutí o tom, že mobilní domek (pokud splňuje určité parametry) není v režimu stavebního zákona. www.mobilnidomky.cz

Cenové relace

Starší mobilní dům z bazaru (dovezený z ciziny) stojí kolem devadesáti tisíc Kč.

Malorozměrové mobilní domy od českých výrobců začínají na částce 250 000 Kč včetně dovozu na pozemek.

Mobilní domy sloužící jako rekreační chatka mají rozměr kolem 9x3 m, odhadovaná životnost je 30 let.

Podlahy bývají izolované polystyrenem, v oknech najdeme izolační dvojskla.

Standardem jsou WC, sprchový kout nebo koupelna, pračka, lednice, řada domů je klimatizovaných. Samozřejmě vždy záleží na požadavcích a cenových možnostech zákazníka.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků