Hlavní obsah

Lovecká chata nad přehradou působí romanticky díky použití kamene a dřeva

15. 6. 2016, 13:47
Novinky, Text: Jan Sedlák, editace: tnk

Chata Václava Dvořáka od architekta Mojmíra Kyselky je rekreační stavbou, stojící na vrcholu zalesněného kopce nad Brněnskou přehradou. Chata se svým stylem odlišuje od vystavených vil a rodinných domů a působí romantickým dojmem.

Foto: Slavné vily Jihočeského kraje

Vila s adresou: Brno-Bystrc, číslo parcely 1513

Článek

Objekt je obehnaný oplocením z dřevěných kůlů a je tvořený chatou s otevřenou terasou a bazénem, obytnou zahradou, verandou nad garáží a dřevníkem.

V přízemní chatě nechybí obývací pokoj s krbem, dvě ložnice a příslušenství. Rozdělením prostoru pásovými okny obydlí stylově připomíná funkcionalismus.

Foto: Slavné vily Jihočeského kraje

Stavbu krášlí přiznané zdivo.

Romantického vzhledu se architektovi podařilo dosáhnout díky kombinaci přírodních materiálů – dřeva a kamene. Konstrukci tvoří hladké a hrubě přitesané povalové trámy ze smrkového, dubového a javorového dřeva.

Kyklopské zdivo je vytvořeno z kvádrů červeného slepence, na střechách je pálená nebo došková krytina, takže stavba přirozeně srůstá s přírodním okolím. V souladu s architekturou bylo navrženo i vybavení.

Foto: Slavné vily Jihočeského kraje

Stavbu doplňuje zeď vedoucí k venkovnímu ohništi.

Architekt Kyselka chatu stavitele Václava Dvořáka navrhl jako Slovanskou tvrz, připomínající divadelní scénu, na které se odehrávají příběhy z mýtického dávnověku.

To se mu podařilo díky inspiraci archaickou i exotickou architekturou, která byla následkem vyčerpání funkcionalismu, provázeného navíc návratem k přírodě.

Foto: Slavné vily Jihočeského kraje

Přázemí je uspořádáno jednoduše a účelně.

Podobných víkendových domů navrhl Mojmír Kyselka u Brněnské přehrady a ve venkovských lokalitách kolem Brna několik. Na začátku a v průběhu války pro něj byly prakticky jedinou pracovní příležitostí.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků