Hlavní obsah

Byt v pražském činžáku navazuje na historický kontext domu

4. 3. 2022, 8:32

Činžovní dům na pražské Letné, který v druhé polovině třicátých let navrhl architekt a sochař Martin Reiner, je cenným příkladem takzvaného emociálního funkcionalismu. Ve svých realizacích autor rozvíjel funkcionalistické principy výraznějším sochařským zpracováním portálů s kulatými okny a používáním ušlechtilých materiálů. Právě zde se rekonstruoval byt.

Foto: Peter Fabo a časopis Bydlení mezi panely

Dispoziční změny byly navrženy na základě minimálních stavebních zásahů.

Článek

V rámci rekonstrukce bytu o velikosti 86 metrů čtverečních v tomto letenském domě bylo pro architekty z 0,5 Studia důležité navázat na historický kontext stavby a zároveň přizpůsobit interiér současným požadavkům na bydlení. Jedním z hlavních úkolů bylo přetvoření dispozice z 3+1 na 3+kk.

„Dispoziční změny byly navrženy na základě minimálních stavebních zásahů. Spojením původního pokoje pro služku a samostatné kuchyně vznikla prostorná ložnice orientovaná do klidného vnitrobloku. S ohledem na současný způsob života došlo k vložení kuchyně do stávajícího obytného prostoru. Ostatní prostory – vstupní hala s navazujícím pokojem, koupelna a samostatná toaleta – zůstaly v původní stopě dispozic,” vysvětluje architekt Pavel Nový.

Foto: Peter Fabo a časopis Bydlení mezi panely

V ložnici, chodbě a dětském pokoji je barevnost sjednocena do bílé.

Vestavný nábytek navržený na míru volně cituje geometrické prvky architektury domu. Napříč bytem se objevují jemné oblouky a odstíny v elementárních barvách známých z dobových realizací, například Bauhausu.

Styl Bauhaus se vrací do módy. Letos oslavuje sto let

Tipy a trendy

V ložnici, chodbě a dětském pokoji je barevnost sjednocena do bílé. Vestavná kuchyně s ostrůvkem je naopak akcentována v sytých modročerných barvách.

Vestavná knihovna s integrovaným pracovním místem, kterou najdeme v obývacím pokoji, je provedena v dubové dýze.

Sjednocené dřevěné podlahy

„Všechny původní výplně otvorů, okna a dveře byly citlivě repasovány. Pouze posuvné dveře do obytné místnosti jsou navrženy nově – směrem do vstupní haly zároveň představují výrazný červený akcent celého prostoru.

V rámci obývacího pokoje pak jejich nerezová plocha jemně odráží modrou kuchyni a rozptyluje světlo. Dřevěné podlahy v celém bytě byly sjednoceny, parkety repasovány a doplněny. V koupelně a na toaletě byla použita mozaika ze slinuté dlažby odkazující k dobovému stylovému výrazu,” podává další informace architekt Vít Svoboda.

Nejen změna dispozice udělala z panelákového bytu ideální místo k životu

Tipy a trendy

Spolupráce na výtvarné koncepci a návrhu bytu byla dynamická a konstruktivní. Majitelé mají vkus a blízko k současné umělecké scéně. V interiéru se tak objevují práce současných umělců a designerů.

Někteří z nich se ve svých pracích zabývají také architektonickými motivy – například malíř Martin Herold ve své tvorbě zpracoval několik Reinerových realizací.

Foto: Peter Fabo a časopis Bydlení mezi panely

Vestavná knihovna s integrovaným pracovním místem, kterou najdeme v obývacím pokoji, je provedena v dubové dýze.

Další obrazy doplňující interiér jsou od autorů Népheli Barbas a Pavla Příkaského. Výrazné barevné vázy v dialogu s materiály vestavných prvků interiéru navrhl sklářský výtvarník a designér František Jungvirt.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Výběr článků