Hlavní obsah

První česká chytrá vesnice využívá pouze čistou energii, cílem je úplná soběstačnost

11. 8. 2022, 6:01 – Starovice

V obci Starovice v Jihomoravském kraji nedaleko Brna vzniká první česká „chytrá vesnice“ s jednačtyřiceti rodinnými domy, které fungují s pomocí nejmodernějších technologií za účelem dosažení soběstačnosti a co největší úspory peněz. Každý dům proto využívá kombinaci fotovoltaických panelů a tepelného čerpadla. První etapa výstavby by měla být dokončena koncem srpna tohoto roku.

První česká chytrá vesnice využívá pouze čistou energii, cílem je úplná soběstačnostVideo: Novinky

 
Článek

Každý dům je vybaven deseti fotovoltaickými panely, které mají příkon 3,6 kWp, přičemž domy orientované na jih vyrobí až 4 tisíce kWh za rok.

„Strašně důležité je nepustit přetok energie distributorovi do sítě, ale přebytky uchovat v domě. Chytrost je to, že my s tou energií pracujeme,“ sdělil Novinkám developer a tvůrce myšlenky chytré vesnice Přemysl Veselý.

Vzali do ruky nářadí, které nikdy dříve nepoužili, a postavili si soběstačný minidomek

V současnosti je vesnice energeticky soběstačná ze 70 %. Domy energii vyrábějí samy, ta nespotřebovaná je uchovávána ve dvou akumulačních nádržích.

„Jedna nádrž je na teplou užitkovou vodu, a jakmile tato nádrž signalizuje, že už není kam přebytky dávat, je zde druhá nádrž na podlahové vytápění,“ vysvětluje Veselý s tím, že vesnice využívá pouze čistou elektrickou energii, tedy tu z obnovitelných zdrojů a bez emisí.

Foto: Novinky

Dům uchovává i přebytky vyrobené energie.

Kromě úspory energie autor projektu myslel i na problém nedostatku vody v krajině, a proto je u domu nainstalována betonová retenční nádrž na 5000 litrů.

„Majitelé tak mohou dešťovou vodu zachytávat a zalévat s ní zahrádku.“

Když nesvítí slunce, nastupuje čerpadlo

„Dům je soběstačný od března do října, kdy svítí sluníčko nejvíc. Pokud nesvítí, tak jsme dům doplnili tepelným čerpadlem,“ řekl developer. Tepelné čerpadlo dokáže akumulační nádrže nahřát i při −20 °C.

Český dům plný chytrých technologií je zcela soběstačný

Řídicí jednotka, kterou domy obsahují, ovládá jak fotovoltaiku, tak tepelné čerpadlo. Pokud se vyskytne nějaký problém, díky softwaru jsou technici schopni problém vyřešit i na dálku.

Podle Veselého je ale nejdůležitější chování lidí. „Budou muset přehodnotit své návyky. Když někdo začne topit na 24 stupňů, nebo jen na 19, tak je samozřejmě obrovský rozdíl ve spotřebě a úspoře,“ dodal.

Foto: archiv první české chytré vesnice

Prvních 41 domů bude dokončeno na konci srpna.

Aktuální spotřebu je možné sledovat na tabletu, který je součástí domu. Ten je schopný ukázat, kde jsou přebytky, kde naopak úbytky. Je pak na samotném uživateli, jak s energiemi v domě naloží.

Mladý pár žije v téměř soběstačné dřevostavbě

Díky chytré řídicí jednotce lze v domě naprogramovat cokoliv – ovládání světel, bezpečnostních kamer, žaluzií, bazénové technologie nebo dokonce i vaření kávy.

Veselý se pochlubil i tím, že kromě vysokého standardu všech materiálů použil hlavně pětižilovou kabeláž, která je sice mnohem dražší než klasická třížilová, ale má všestrannější využití pro moderní technologie.

Přírodní materiál

Pro stavbu domů byly použity i speciální materiály – zdicí systém Porotherm a pálené střešní tašky Tondach.

„Domy jsou postaveny z cihel plněných minerální vatou, což znamená, že se už nemusí dodatečně zateplovat a dýchají,“ řekl Zdeněk Navrátil z firmy Wienerberger, která vyrábí pálené tašky a zdicí materiály.

Kvůli růstu cen stavebních materiálů se ovšem zvedla i cena samotných domů. První z nich se začaly prodávat za 8,5 milionu korun, dnes stejný dům stojí 12,5 milionu.

Může se vám hodit na Seznamu:

Reklama

Související témata:

Výběr článků