Článek
Proměna kuchyně si vysloužila vítězství v kategorii Nejlepší kuchyň v soutěži Don’t move, Improve! neboli Nestěhujte se, vylepšujte! Soutěž organizuje londýnské sdružení New London Architecture, které si dalo za cíl zlepšit podobu britské metropole. Klání má inspirovat k proměnám staveb, ať už formou rekonstrukcí, přestaveb, nebo rozšíření.
Projekt Ocelového domu patří podle titulu Wallpaper mezi projekty, které byly v soutěži vybrány pro svou mimořádnou kreativitu, udržitelnost a schopnost proměňovat způsob, jakým žijeme. Zároveň má podle poroty nejkrásnější a nejinspirativnější kuchyň.
Z vlhkého tmavého místa je kuchyň plná světla
Kuchyň v domě je vyrobená z tmavého dřeva, což je vizuálně velmi atraktivní, ale je stále navržena i s ohledem na praktičnost. Nechybí kvalitní varná deska a odsavač par. Viktoriánské domy v dané části města bývají často vlhké a přesně takové mívají i kuchyně v suterénu. V tomto suterénu je ale podle poroty radost pobýt.
Cesta k tomu ale nebyla jednoduchá. Dům ve viktoriánském stylu, který od 90. let nebyl nijak udržován, trpěl plísní a vzlínající vlhkostí, zejména právě v kuchyni a jídelně ve spodním přízemí. Celé podlaží bylo také extrémně tmavé kvůli orientaci domu a oknům umístěným pod úrovní ulice.
Součástí zadání pro architekty bylo dostat do domu co nejvíce přirozeného světla. Majitelé nechtěli mít neustále zapnuté umělé osvětlení. S výsledkem jsou velmi spokojeni. Dispozice je nyní obrácená, kuchyňská část je v přední části domu a jídelní vzadu.

Ambiciózní, ale citlivá renovace tradičního řadového domu přinesla řadu doplňků stavby, díky nimž dům lépe slouží k bydlení. Zmizelo například kovové venkovní schodiště, které sice nabízelo další cestu do zahrady, ale také stínilo a zabíralo nejslunnější místo. Proto je architekti odstranili. Na jeho místě dnes stojí zadní přístavba vyrobená z oceli a skla.
Rozšíření je vysoké dvě podlaží. Díky němu podle titulu Dezeen vstupuje přirozené světlo hluboko do domu, zatímco nové vnitřní uspořádání vytváří soudržnější spojení prostorů v interiéru. Světlost celého prostoru podporuje i bílá dlažba podlahy v přístavbě.
Po renovaci mají obyvatelé domu o něco více životního prostoru. Stavbu se podařilo zvětšit ze 139 na 154 metrů čtverečních. Renovace byla podle titulu Divisare provedena citlivě. Tak aby nové prvky dobře korespondovaly s těmi původními.